Vědecký přístup: Základní definice a charakteristika vědy. Co je to vědecká práce a jaké jsou její rysy. Systém společenských a přírodních věd. Souvislost mezi vývojem společnosti a vědy. Význam vědecké práce pro společnosti, cíle vědecké práce. Evidence based přístup. Co je to paradigma, čím je ohraničeno, jak vzniká, zaniká, za jakých okolností se mění. Paradigmatické pojetí ve vědě: nomotetické a idiografické. Vědecké revoluce.
Věda jako systematizované vědění: Věda, její různá pojetí a definice. Struktura vědy: předmět, metody, data, hypotézy, teorie. Teorie, model, představa, pojetí, koncepce. Funkce teorie: deskripce, delimitace, generace, integrace. Vztah teorie a praxe. Co je to objev, předčasný objev, pseudo objev, vědecký podvod. Co je to skutečnost? Jak to víme? Různé významné koncepce: konstruktivismus, fenomenologie, racionalismus, pozitivismus a novopozitivismus, pravděpodobnostní funkcionalismus atd. - podrobněji viz historie vědy. Objektivní versus subjektivní. Teorie poznání: evidenční, korespondenční, koherenční. Skepse a gnóze.
Metodologie: Metodologie jako metateoretický rámec vědeckého uvažování, jako věda o vědě a jejích metodách. Vztah mezi metodologií a jinými vědními obory: filozofie, noetika, logika, matematika, statistika, lingvistika. Vztah metodologie k jednotlivým oblastem adiktologie.
Vědní obor adiktologie: základní východiska a principy. Mezioborový přístup. Obory z nichž se adiktologie vyčlenila. Vztah adiktologie a původních oborů. Místo adiktologie v systému současných věd.
Vědecký problém: Nalezení a formulace vědeckého problému - vznik problému, získávání a zpracování informací, vymezení a formulace problému. Vytváření hypotéz - definice a charakteristika hypotéz, proces vzniku hypotéz, deduktivní zpracování hypotéz. Použití, dělení, testování, chyba prvního a druhého typu. Výzkumná otázka a její pojetí v kvalitativním přístupu. Rozdíl mezi hypotézou a výzkumnou otázkou.
Měření versus výklad: Stupnice měření - nominální, ordinální, intervalové, poměrové. Spolehlivost (reliabilita) měření - definice, zdroje rozdílů mezi subjekty, metody odhadu spolehlivosti. Platnost (validita) měření - definice a druhy, kriteriální, konstruktová, typy validity ve výzkumu. Deskriptivní a interpretativní postupy ve vědě. Jak (ne)měřit lidské jednání. Konflikt mezi metodologií přírodních a humanitních věd.
Proměnné a zacházení s nimi ve výzkumu: Pojem proměnná a povaha její změny, experimentální proměnné - závislé, nezávislé, vnější nežádoucí proměnné. Manipulace a ovládání experimentálních nezávislých proměnných. Druhy NP, způsoby manipulace, systematický a reprezentativní experiment. Možnost kontroly proměnných a otázky míry její adekvátnosti. Nežádoucí proměnné v osobnosti, v podnětové situaci, v experimentátorovi. Lze provádět výzkum aniž bychom manipulovali proměnnými? Jak o proměnných uvažujeme v kvalitativním přístupu.
Typy výzkumných plánů: Typ výzkumu, výzkumný design, výzkumná metoda. Základní experimentální plány. Projekty faktoriálního výzkumu: jednofaktoriální - mezisubjektové a vnitrosubjektové plány, kompletní vnitrosubjektový plán. Vícefaktoriální. Latinský čtverec, řeckolatinský čtverec. Projekty kvalitativní přístupu: případová studie, terénní studie, analýza dokumentů, kvalitativní experiment, kvalitativní evaluace.
Fáze výzkumného projektu a teoreticko-kritická analýza stavu poznání: Ideový plán výzkumu. Teoreticko-kritická analýza stavu poznání: zdroje vědeckého poznání, vědecké publikace (typy vědeckých publikací), komunikace ve vědě, knihovny, konference, vyhledávací a databázové systémy, jak provádět rešerži atd.
Technický plán výzkumu: Jak sestavit výzkumný plán. Pravidla při sestavování výzkumného pl ánu a přípravy jeho realizace.
Výběr: Výběrový soubor. Reprezentativita. Výběr z populace, druhy výběrů. Obtíže při vytváření výběrů. Velikosti souborů atd. Výběrový soubor v kvalitativním výzkumu: metody nepravděpodobního výběru vzorku. Praktické problémy s výběrem do souboru.
Zpracování a analýza dat: Metody zpracování dat, kódování dat, databázové soubory, čištění dat, redukce kvalitativních dat. Metody analýzy dat: základní pojmy statistické analýzy dat, software pro statistickou analýzu dat. Limity statistické analýzy.
Základní metody analýzy kvalitativních dat, jejich možnosti a limity.
Interpretace dat a psaní zprávy (publikace): Interpretace statistických údajů, jejich možnosti a limity. Interpretace kvalitativních údajů, jejich možnosti a limity. Příprava publikace. Hodnocení publikace.
Validita, reliabilita. Základní pojmy validity v kvantitativním přístupu. Základní pojmy validity v kvalitativním přístupu. Reliabilita.
Etika výzkumu: Základní pojmy etiky výzkumu a základní etická pravidla.
Metodologie výzkumu v adiktologii a epidemiologii je funkčně rozdělena do dvou segmentů. V prvním segmentu je na podkladě praktických příkladů studentům poskytnut vhled do nejfrekventovaněji používaných designů kvantitativního a kvalitativního výzkumu v adiktologii s důrazem na standardní designy epidemiologických studií a na evaluace intervencí v drogové oblasti (prevenci, léčbě, v represi a v harm reduction).
Posluchači se jednak učí aplikovat obecná pravidla na konkrétní situace, jednak zobecňovat specifické poznatky, chápat a interpretovat vědecké studie v epidemiologii. Před ukončením studia demonstrují schopnost kritické analýzy několika tematicky shodně zaměřených studií a schopnost na jejich podkladě navrhnout oborovou studii se stejným nebo příbuzným tématem se správným designem pro Českou republiku.
V druhém segmentu předmět seznamuje studenty s metodologií pěti klíčových indikátorů drogové epidemiologie podle EMCDDA a Pompidou Group a rozšířeného setu základních indikátorů EMCDDA. Posluchači se učí interpretovat klíčové indikátory, analyzovat jejich vztahy a chápat jejich vypovídací hodnotu pro posouzení drogové situace v přesně specifikovaných populacích na definovaném geografickém území.
Součástí výuky je také podrobný rozbor epidemiologické situace v drogové oblasti v ČR a její kritická multidisciplinární analýza.