TÉMATA:
1. Název Svépomoc Anotace a klíčové pojmy Pomoc, či komplikace? ? Možnosti a limity svépomocných nabídek.
2. Název Historické zasazení svépomoci Anotace a klíčové pojmy Vznik různých svépomocných přístupů v drogové problematice.
3. Název Svépomocné skupiny vs. svépomoc individuální Anotace a klíčové pojmy Využití svépomoci, orientace v možnostech současných nabídek, v diferenciaci jednotlivých modelů ? abstinenčně zaměřených, edukativních a HR orientovaných.
4. Název Zapojení uživatele drog do procesu svépomoci Anotace a klíčové pojmy Zapojení svépomoci napříč různými přístupy.
5. Název Seznámení s AA (AN,AG) Anotace a klíčové pojmy Seznámení s programem 12 kroků a s přístupem odborné podpory účasti v programu 12 kroků.
6. Název Diskuse s členem svépomocné skupiny Anotace a klíčové pojmy Přizvaný člen svépomocné skupiny seznámí studenty s vlastní zkušeností a filosofií svého přístupu - jedn á se o lektory ze svépomocných hnutí, jako např. AA, NA. Diskuse budou řízeny jednotlivými tématy studia tak, aby studenti mohli získat představu o praktickém využití daných nabídek.
7. Název Diskuse s členem svépomocné skupiny Anotace a klíčové pojmy Přizvaný člen svépomocné skupiny seznámí studenty s vlastní zkušeností a filosofií svého přístupu - jedná se o lektory ze svépomocných hnutí, jako např. AA, NA. Diskuse budou řízeny jednotlivými tématy studia tak, aby studenti mohli získat představu o praktickém využití daných nabídek.
8. Název Exuser ve službách Anotace a klíčové pojmy Je tzv. exuser odborník, či laik? ?Funkce? exusera ve službách ? jak se to tak stane? Možnosti a limity funkce exusera ve službách. Jednou exuser, navždy exuser? Doporučená literatura a studijní materiály:
9. Název Management a evaluace svépomocných programů Anotace a klíčové pojmy Orientace v managementu svépomocných programů, evaluace nabízených programů.
10. Název Souvislosti a nabídka svépomocných programů Anotace a klíčové pojmy Orientace v souvislostech a možnostech nabídek svépomocných programů. Základní assessment (posouzení) klienta v souvislosti nabídek svépomocných možností.
11. Název Svépomoc v sociální síti Anotace a klíčové pojmy Svépomoc pro rodinu a blízké ?problematických? uživatelů drog.
12. Název Diskuse s členem svépomocné skupiny Anotace a klíčové pojmy Přizvaný člen svépomocné skupiny seznámí studenty s vlastní zkušeností a filosofií svého přístupu - budou přizváni ?exuseři? pracující ve službách. Diskuse budou řízeny jednotlivými tématy studia tak, aby studenti mohli získat představu o praktické, využití daných nabídek.
13. Název Osvojení si komunitního pojetí v práci s drogovými uživateli Anotace a klíčové pojmy Možnosti spolupráce s návaznými programy, svépomocnými nabídkami s dalšími (ne drogovým) tématy ? poruchy přijmu potravy, zvládání agrese, oběti zneužívání různého typu, infekční (i smrtelné) choroby apod.
14. Název Role playing Anotace a klíčové pojmy Technika hraní rolí bude zaměřena na nácvikovou zkušenost se svépomocným přístupem
15. Název Role playing Anotace a klíčové pojmy Technika hraní rolí bude zaměřena na nácvikovou zkušenost se svépomocným přístupem.
16. Název Uzavření předmětuAnotace a klíčové pojmy Diskuse se studenty nad možnostmi, výhodami a nevýhodami principu svépomoci.
Kurz v širším kontextu kriticky posoudí nabídku svépomocných služeb a jednotlivých intervencí a to z perspektivy nejen léčebných přístupů, ale také přístupu harm reduction. Dané možnosti se pokusíme zhodnotit také v kontextu historických, kulturních, ekonomických a samozřejmě i politických souvislostí.
Další ambice kurzu je představit a kriticky posoudit teorie a modely svépomocných přístupů, sledovat možnosti, popřípadě limity takových intervencí, Posluchačům dále budou představeny takové modely svépomocné práce s uživateli drog, které se v kontextu nejnovějších poznatků zdají být velmi účinné a zároveň se kurz pokusí zapojit studenty do praktických zkušeností s daným přístupem. Filosofická a vědecká východiska kurzu se zaměřují na drogový problém jako na fenomén, který přesahuje hranice jednoho oboru.
Vychází z teorie, která představuje drogový problém, popř. drogovou závislost jako bio-psycho-socio-spirituální jev a z toho pramenící více-oborový charakter aplikovaných intervencí, včetně svépomocných nabídek.