Tématický okruh 1:
Pojem krize, definice a vymezení krizové intervence (KI), aktuální cíle KI, cíle perspektivní, krize jako stav, spouštěče krize, průběh a charakter krize, rizikové skupiny.
Klíčová slova: Krize, krize jako medicínský pojem, krize jako stav, homeostáza, G. Caplan, spouštěče, signály krize, krizová intervence, aktivita pomáhajícího, zvýšená otevřenost vnější pomoci ze strany ohroženého. Typy krizových situací a stavů, životní krize, krize v souvislosti s uzdravováním se ze závislosti.
Tématický okruh 2:
Krizová intervence 1. řádu - krátkodobé poradenství, psychologická první pomoc.
Klíčová slova: Podpora, empowerment, model BASIC, vitální kontrakt. Včasné adiktologické intervence.
Tématický okruh 3:
Dovednosti v krizové intervenci 2.řádu, organizační rámec krizové intervence.
Klíčová slova: Krizová terapie, posouzení situace, posouzení rizika, plánování intervence, průběh intervence, hodnocení výstupů, optimalizace postupů, využití krizové intervence pro další léčbu, následná péče, linky důvěry, krizová zařízení, H. Warren, M. Plzák, krizová intervence jako výkon v adiktologických službách.
Cílem předmětu je praktické cvi čení v technikách a postupech krizové intervence jako specifického postupu emergentní adiktologie. Témata: Definice krize a krizové intervence. Postupy, kroky k řízení krize, základní koncepty v krizové intervenci.
Praktický nácvik situací: Včasná krátkodobá poradenská intervence (tj. adiktologická "první pomoc"). Zvládání akutních psychologických a psychosociálních krizí. Zvládání suicidálního chování – kontinuum postupu. Zvládání obtížných, nepřátelských, násilných klientů, zajištění bezpečí zúčastněných. Telefonická krizová intervence – principy, praktické postupy. Prevence relapsu jako navazující postup.