Seznam praktických výkonů, které studenti musí v rámci odborné praxe do konce výuky v letním semestru třetího ročníku provést samostatně:
1. Vyhodnocení potřeb a úrovně soběstačnosti pacientů, projevů jejich onemocnění, rizikových faktorů, a to i za použití měřících technik používaných v ošetřovatelské praxi. Realizace ošetřovatelského procesu s přihlédnutím na bio-psycho-sociální a spirituální potřeby jednotlivých pacientů/klientů.
2. Sledování a orientační zhodnocení fyziologických funkcí pacientů, tj. dech, puls, elektrokardiogram, tělesná teplota, krevní tlak a další tělesné parametry.
3. Pozorování, hodnocení a zaznamenávání stavu pacienta.
4. Zajištění herních aktivit dětí.
5. Zajištění a provedení vyšetření biologického materiálu neinvazivní cestou a kapilární krve semikvantitativními metodami.
6. Odsávání sekretů z horních cest dýchacích a zajištění jejich průchodnosti.
7. Hodnocení a ošetření poruch celistvosti kůže a chronické rány, ošetření stomie, centrálního nebo periferního žilního vstupu.
8. Provedení ve spolupráci s fyzioterapeutem a ergoterapeutem rehabilitační ošetřovatelství (polohování, posazování, dechová cvičení a metody bazální stimulace) s ohledem na prevenci a nápravu hybných a tonusových odchylek.
9. Provedení nácviku sebeobsluhy s cílem zvyšování soběstačnosti pacienta.
10. Edukace pacientů, případně jiné osoby v ošetřovatelských postupech a příprava informačních materiálů.
11. Orientační zhodnocení sociální situace pacienta, identifikace nutnosti spolupráce sociálního nebo zdravotně-sociálního pracovníka a zprostředkování pomoci v otázkách sociálních a sociálně-právních.
12. Zajištění činnosti spojené s přijetím, přemisťováním a propuštěním pacienta.
13. Provedení psychické podpory umírajících a jejich blízkých a po stanovení smrti lékařem zajištění péče o tělo zamřelého a činnosti spojené s úmrtím pacienta.
14. Zajištění přijímání, kontroly, uložení léčivých přípravků, včetně návykových látek, manipulace s nimi a zajištění jejich dostatečné zásoby.
15. Zajištění přijímání, kontroly, uložení zdravotnických prostředků a prádla, manipulace s nimi, jejich dezinfekce a sterilizace a jejich dostatečnou zásobu.
16. Podání léčivých přípravků s výjimkou nitrožilní injekce nebo zavedení infúze u novorozenců nebo dětí do 3 let a s výjimkou radiofarmak.
17. Zavedení a udržení kyslíkové terapie.
18. Provedení nebo asistence u screeningového a depistážního vyšetření, odebírání biologického materiálu a orientační hodnocení výsledků.
19. Ošetření akutních a operačních ran, včetně ošetření drénů.
20. Katetrizace močového měchýře žen a dívek nad 10 let, péče o močový katétr všech věkových kategorií, včetně výplachu močového měchýře.
21. Výměna a ošetření tracheostomické kanyly, zavedení nazogastrické sondy, případně žaludeční nebo duodenální stomie u pacientů všech věkových kategorií nebo asistence při těchto činnostech.
22. Výplach žaludku u pacientů při vědomí starších 10 let. Činnosti pod odborným dohledem lékaře:
23. Nitrožilní aplikace krevních derivátů včetně asistence.
24. Spolupráce při zahájení aplikace transfuzních přípravků a dále na základě indikace lékaře ošetřovat pacienta v průběhu aplikace a ukončovat ji.
Studenti si nechají zapsat provedené ošetřovatelské výkony z odborné ošetřovatelské praxe do seznamu výkonů (Logbook)na základě kompletně zaznamenaných výkonů z portfolia. Kompletní záznamy v portfoliu společně s Logbookem studenti odevzdají nejpozději do 4.5.2018 garantovi odborné praxe.