Charles Explorer logo
🇨🇿

Mikrobiologie a imunologie

Předmět na 1. lékařská fakulta |
B01841

Sylabus

Základní tématické okruhy:  a)      Obsah a zařazení předmětu lékařská mikrobiologie a imunologie. Základní vlastnosti nejvýznamnějších původců  bakteriálních, virových, mykotických a parazitárních infekcí, formy přenosu infekčních agens. Komunitní, nosokomiální a oportunní infekce. Antibiotika. 

Povinná Literatura

Schindler J.: Mikrobiologie pro studenty zdravotnických oborů. Grada, Praha, 2010, str. 15-64.

 Doplňková literatura 

Votava M. Lékařská mikrobiologie obecná. Neptun, Brno, 2002.

Votava M a kol.: Lékařská mikrobiologie vyšetřovací metody. Neptun, Brno 2010.  b)      Antiinfekční imunita: Přirozená odolnost, charakteristika antigenu, navození imunitní odpovědi. Sekreční a humorální protilátky, buňkami zprostředkovaná imunita a mechanismy jejich uplatnění v protiinfekční obraně. Imunopatologické stavy: imunodeficience, autoimunita, alergie.  Aktivní a pasivní imunizace. Epidemiologie infekčních onemocnění. 

Povinná Literatura 

Hořejší, V., Bartůňková, J.: Základy imunologie, 4. vydání. Triton, Praha, 2009.

Jiřina Bartůňková, Anna Šedivá, Aleš Janda: Imunodeficience. Praha Grada, 2007.

Šterzl, I., a kol.: Základy imunologie pro zubní a všeobecné lékaře. Nakladatelství Karolinum, Praha, 2005. 

Doplňková literatura 

Krejsek, J., Kopecký, O.: Klinická imunologie. Nukleus HK, 2004.

Fučíková, T. : Klinická imunologie v praxi, 2. přeprac. vyd. 1997.

Chapel, H. et al.: Essentials of Clinical Immunology. Blaskwell Publishing, 2006.  c)       Základy bakteriologie: Nejvýznamnější původci bakteriálních komunitních a nemocničních onemocnění, jejich základní vlastnosti a klasifikace bakterií. Nástroje virulence bakterií, patogeneze bakteriálních nákaz. Význam a prevalence patogenních bakterií podle infekčních onemocnění. Formy šíření bakteriálních infekcí, prevence a profylaxe. Výběr postupu k identifikaci bakterií, klasické a speciální metody průkazu bakterií. Přirozená citlivost a stav rezistence na antibiotika v ČR, antibiotika volby pro léčbu infekcí způsobených daným bakteriálním druhem. 

Povinná Literatura 

Schindler J.: Mikrobiologie pro studenty zdravotnických oborů. Grada, Praha, 2010, str. 66-115. 

Doplňková literatura 

Votava M. Lékařská mikrobiologie obecná. Neptun, Brno, 2002.

Votava M a kol. Lékařská mikrobiologie speciální. Neptun, Brno, 2003.

Votava M a kol.: Lékařská mikrobiologie vyšetřovací metody. Neptun, Brno 2010.   d)      Význam správného vzorku pro diagnózu infekčního onemocnění. Charakteristika validního vzorku a nezbytných údajů. Formy odběru, transportu a uchovávání biologických vzorků k mikrobiálnímu vyšetření. Zpracování vzorků. Kritéria odmítnutí vzorku k vyšetření. Interpretace výsledků vyšetření. 

Povinná Literatura 

Schindler J.: Mikrobiologie pro studenty zdravotnických oborů. Grada, Praha, 2010, str. 199-204. 

Doplňková literatura 

Votava M a kol.: Lékařská mikrobiologie vyšetřovací metody. Neptun, Brno 2010.  e)      Základy virologie: Nejvýznamnější původci virových komunitních a nemocničních onemocnění. Základní vlastnosti a klasifikace virů. Replikace virů, vztah virus - buňka. Formy šíření virových infekcí, prevence a profylaxe. Patogeneze virových nákaz - lokalizované, diseminované, akutní, chronické a rekurentní infekce, pomalé virové infekce, nekonvenční viry. Metody přímého a nepřímého průkazu virů. Terapie virových infekcí. 

Povinná Literatura 

Schindler J.: Mikrobiologie pro studenty zdravotnických oborů. Grada, Praha, 2010, str. 117-167. 

Doplňková literatura 

Votava M a kol. Lékařská mikrobiologie speciální. Neptun, Brno, 2003.

Votava M a kol.: Lékařská mikrobiologie vyšetřovací metody. Neptun, Brno 2010.  f)       Základy mykologie: Nejvýznamnější původci mykotických infekcí. Základní vlastnosti a klasifikace hub a kvasinek. Formy šíření myotických infekcí, prevence a profylaxe. Patogeneze mykotických nákaz. Metody průkazu hub a kvasinek. Terapie mykotických infekcí, problematika rezistence k antimykotikům. 

Povinná Literatura 

Schindler J.: Mikrobiologie pro studenty zdravotnických oborů. Grada, Praha, 2010, str. 169-179. 

Doplňková literatura 

Votava M a kol.: Lékařská mikrobiologie vyšetřovací metody. Neptun, Brno 2010.  g)      Základy parazitologie: Nejvýznamnější původci parazitárních infekcí. Základní vlastnosti a klasifikace parazitárních agens. Formy šíření parazitárních infekcí, prevence a profylaxe. Patogeneze parazitárních nákaz. Metody přímého a nepřímého průkazu parazitů. Terapie parazitárních onemocnění. 

Povinná Literatura 

Schindler J.: Mikrobiologie pro studenty zdravotnických oborů. Grada, Praha, 2010, str. 169-179. 

Opory  https://is.cuni.cz/studium/predmety/index.php?id=72db2787802088d9cd0250a1514fc517&tid=2&do=download&did=37965&kod=B01754  

Anotace

Předmět umožňuje získání znalostí základů lékařské mikrobiologie: a) Obsah a zařazení předmětu lékařská mikrobiologie a imunologie. Základní vlastnosti nejvýznamnějších původců bakteriálních, virových, mykotických a parazitárních infekcí, formy přenosu infekčních agens.

Komunitní, nosokomiální a oportunní infekce. Antibiotika. b) Antiinfekční imunita: Přirozená odolnost, charakteristika antigenu, navození imunitní odpovědi.

Sekreční a humorální protilátky, buňkami zprostředkovaná imunita a mechanismy jejich uplatnění v protiinfekční obraně. Imunopatologické stavy: imunodeficience, autoimunita, alergie.

Aktivní a pasivní imunizace. Epidemiologie infekčních onemocnění. c) Základy bakteriologie: Nejvýznamnější původci bakteriálních komunitních a nemocničních onemocnění, jejich základní vlastnosti a klasifikace bakterií.

Nástroje virulence bakterií, patogeneze bakteriálních nákaz. Význam a prevalence patogenních bakterií podle infekčních onemocnění.

Formy šíření bakteriálních infekcí, prevence a profylaxe. Výběr postupu k identifikaci bakterií, klasické a speciální metody průkazu bakterií.

Přirozená citlivost a stav rezistence na antibiotika v ČR, antibiotika volby pro léčbu infekcí způsobených daným bakteriálním druhem. d) Význam správného vzorku pro diagnózu infekčního onemocnění. Charakteristika validního vzorku a nezbytných údajů.

Formy odběru, transportu a uchovávání biologických vzorků k mikrobiálnímu vyšetření. Zpracování vzorků.

Kritéria odmítnutí vzorku k vyšetření. Interpretace výsledků vyšetření. e) Základy virologie: Nejvýznamnější původci virových komunitních a nemocničních onemocnění.

Základní vlastnosti a klasifikace virů. Replikace virů, vztah virus - buňka.

Formy šíření virových infekcí, prevence a profylaxe. Patogeneze virových nákaz - lokalizované, diseminované, akutní, chronické a rekurentní infekce, pomalé virové infekce, nekonvenční viry.

Metody přímého a nepřímého průkazu virů. Terapie virových infekcí. f) Základy mykologie: Nejvýznamnější původci mykotických infekcí.

Základní vlastnosti a klasifikace hub a kvasinek. Formy šíření myotických infekcí, prevence a profylaxe.

Patogeneze mykotických nákaz. Metody průkazu hub a kvasinek.

Terapie mykotických infekcí, problematika rezistence k antimykotikům. g) Základy parazitologie: Nejvýznamnější původci parazitárních infekcí. Základní vlastnosti a klasifikace parazitárních agens.

Formy šíření parazitárních infekcí, prevence a profylaxe. Patogeneze parazitárních nákaz.

Metody přímého a nepřímého průkazu parazitů. Terapie parazitárních onemocnění.

Výstupními znalostmi bude schopnost využítí těchto znalostí v diagnostické rozvaze infekčních a imunopatologických stavů a zajištění dalšího postupu a rozhodnutí o spolupráci s dalšími odbornostmi.