Metodologie výzkumu v adiktologii a epidemiologii je funkčně rozdělena do dvou segmentů. V prvním segmentu je na podkladě praktických příkladů studentům poskytnut vhled do nejfrekventovaněji používaných designů kvantitativního a kvalitativního výzkumu v adiktologii s důrazem na standardní designy epidemiologických studií a na evaluace intervencí v drogové oblasti (prevenci, léčbě, v represi a v harm reduction).
Posluchači se jednak učí aplikovat obecná pravidla na konkrétní situace, jednak zobecňovat specifické poznatky, chápat a interpretovat vědecké studie v epidemiologii. Před ukončením studia demonstrují schopnost kritické analýzy několika tematicky shodně zaměřených studií a schopnost na jejich podkladě navrhnout oborovou studii se stejným nebo příbuzným tématem se správným designem pro Českou republiku.
V druhém segmentu předmět seznamuje studenty s metodologií pěti klíčových indikátorů drogové epidemiologie podle EMCDDA a Pompidou Group a rozšířeného setu "základních indikátorů" EMCDDA. Posluchači se učí interpretovat klíčové indikátory, analyzovat jejich vztahy a chápat jejich vypovídací hodnotu pro posouzení drogové situace v přesně specifikovaných populacích na definovaném geografickém území.
Součástí výuky je také podrobný rozbor epidemiologické situace v drogové oblasti v ČR a její kritická multidisciplinární analýza.