I.Tematický blok
Podmínky absolvování předmětu, obsah předmětu
Název a obsah: Východiska sociální politiky, vymezení základních principů a jejich aplikace do sociální praxe: pojem, předmět sociální politiky a principy sociální politiky.
Klíčové koncepty a pojmy:
Různá pojetí a vymezení sociální politiky, modely sociální politiky. Sociální problém, solidarita, sociální rizika a události, sociální inkluze. Východiska sociální politiky, vymezení základních principů a ich aplikace do sociální praxe. Sociální spravedlnost, solidarita, subsidiarita, participace, přiměřenost, rovnováha práv a povinností.
II.Tematický blok
Název a obsah: Funkce sociální politiky a realizace sociální politiky.
Klíčové koncepty a pojmy:
Analýze jednotlivých funkcí sociální politiky. Ochranná, nedistributivní, homogenizační, stimulační, preventivní, integrační, kontrolní a legitimizační funkce. Realizace sociální politiky - subjekty, aktéři, nástroje, rizika, problémy. Sociální legislativa, dávky, instituce, neefektivita systémů sociální politiky.
III.Tematický blok
Název a obsah: Obory sociální politiky.
Klíčové koncepty a pojmy: Analýze oborů sociální politiky z hlediska jejich společního cíle: sociální soudržnost regionů a sociální včleňování jednotlivců. Politika zaměstnanosti, zdravotní politika, rodinná politika, bytová politika, politika sociálního zabezpečení, vzdělávací politika, azylová politika.
IV.Tematický blok
Název a obsah: Východiska sociální práce jako profesionální aktivity, paradigmata sociální práce.
Klíčové koncepty a pojmy:
Teorie sociální práce - profesionální pole sociální práce. Vztah k jiným vědám. Definice sociální práce, různá vymezení pojmu, cíl sociáln í práce, sociální fungování. Od cíle sociální práce k paradigmatům sociální práce. Sociální práce jako terapeutická pomoc, jako reforma sociálního prostředí, jako sociálně-právní pomoc.
V.Tematický blok
Název a obsah: Cílové skupiny sociální práce a dilemata sociální práce.
Klíčové koncepty a pojmy: Předmětem sociální práce není vždy výhradně jednotlivec. Z povahy sociální práce vyplývá, že bude různě modifikovaná ve vztahu ke kontextu kde se provádí a taky ve vztahu s osobami, kteří efekty sociální práce přijímají. Pojmy: Senioři, lidé se zdravotním postižením, lidé bez domova, děti, riziková mládež, nezaměstnaní, etnické minority apod.
Dilemata sociální práce v kontextu jejího vývoje: formalizace vs. deformalizace, profesionalizace vs. deprofesionalizace, normativnost vs. nenormativnost, pomoc vs. kontrola, polyvalence vs. specializace.
VI.Tematický blok
Název a obsah: Druhy a formy sociální práce, vybrané metody sociální práce.
Klíčové koncepty a pojmy:
Kurativní, preventivní, poradenská a rehabilitační sociální práce. Individuální/případová sociální práce, skupinová sociální práce, komunitní sociální práce a její specifika.
Metodika sociální práce s jednotlivcem s rodinou, skupinou a komunitou.
VII.Tematický blok
Název a obsah: Analýza vzájemného vztahu sociální politiky a sociální práce.
Klíčové koncepty a pojmy:
Sociální sféra, sociální politika, sociální zabezpečení, sociální služby, sociální práce. Seminář bude zaměřen na evaluaci celého odpřednášeného předmětu, prezentace esejí a diskuze vztahu sociální politiky a sociální práce.
Předmět je součástí sociálně - právní linie MGR studia Adiktologie. Umožňuje studentům a studentkám získat přehled o koncepci sociální politiky v České republice, která vytváří legislativní a institucionální rámec pro realizaci sociální práce.
Studenti a studentky se seznámí s teoretickými východisky sociální práci a naučí se je aplikovat v praxi. Budou vědět vyhledat v odborné literatuře a právních předpisech podklad ke přímé práci s klientem/klientkou a uvést ho do souvislostí s praxí.
Absolvent/ka bude znát sociální systém ČR a jeho legislativní možnosti, využitelné při řešení sociálních situací klientů/klientek a bude se orientovat v institucích, které se na něm podílejí (identifikace rolí a náplní činností jednotlivých aktérů sociální sféry).