Přednáška a seminář 1
Úvod: Zavádějící mýty a stereotypy o drogách, jejich užívání, jejich uživatelích a účincích a jejich dopad na postoj laické i odborné veřejnosti, který se promítá i do preventivních aktivit a/nebo klinické praxe v kontextu léčby závislého chování uživatelů návykových látek. Neurofarmakologie návykových látek vs. set a setting.
Klíčové pojmy: Mýty, stereotypy, postoj veřejnosti, klinická praxe, neurofarmakologie, set, setting.
Přednáška a seminář 2
Mýtus závislosti jako biomedicínské nemoci: Multifaktorový vliv na rozvoj závislého chování vs. biomedicínský přistup. Pokus na krysách v podmínkách laboratoře používaný pro podporu biomedicínské teorie rozvoje a vzniku závislosti vs. "krysí park", který tuto teorii vyvrací. Příklady celoživotních uživatelů návykových látek a "vyléčení ze závislosti" bez léčby (tzv. spontánní úzdrava).
Klíčové pojmy: Neurofarmakologie, set, setting.
Přednáška a seminář 3
Nárůst tolerance: Nárůst tolerance jako jedno z kritérií diagnózy syndromu závislosti. Diskuse o individuálních odlišnostech, jež tuto teorii vyvracejí s využitím příkladů z odborné literatury a z výzkumů.
Klíčové pojmy: Syndrom závislosti, tolerance, denní spotřeba/dávka.
Přednáška a seminář 4
Syndrom z odnětí: Syndrom z odnětí zejména u uživatelů opioidů bývá portrétován jako hrůzostrašný zážitek v kariéře uživatele, který nelze překonat bez medicínské pomoci a léků. S využitím příkladů z odborné literatury a dalších zdrojů bude diskutován mýtus takto zobrazovaného auťáku, jeho jednotlivé symptomy a porovnávány se srovnatelnými, běžně známými stavy.
Kl íčové pojmy: Syndrom z odnětí, absťák.
Přednáška a seminář 5
Předávkování: S využitím příkladů z odborné literatury a dalších zdrojů bude diskutován mýtus o předávkování v důsledku neurofarmakologie různých typů drog a vliv dalších možných faktorů, zejména setu a settingu. .
Klíčové pojmy: Předávkování, neurofarmakologie drog, set a setting.
Přednáška a seminář 6
Závislost jako nevyléčitelná nemoc: S využitím příkladů z odborné literatury a dalších zdrojů bude diskutován mýtus o závislosti jako nemoci, zejména jako o nevyléčitelné nemoci. Na konkrétních příkladech budou demonstrovány výhody a nevýhody tohoto konceptu a příklady zbavení se závislosti bez odborné pomoci.
Klíčové pojmy: Závislost jako nemoc, závislé chování, doživotní abstinence, anonymní alkoholici.
Seminář 7
Další mýty a stereotypy: Neurofarmakologické účinky drog vs. set a setting, jež mohou účinky a využití různých typů návykových látek měnit oproti zavedeným tvrzením. Orgastický účinek heroinu, sociální degradace uživatelů tzv. "tvrdých drog", nízký léčebný potenciál některých zakázaných návykových látek, legalizace konopí, neúspěšnost primární prevence užívání návykových látek.
Klíčové pojmy: Účinky návykových látek, sociální degradace, léčebné využití, legalizace, primární prevence.
Hlavním cílem předmětu je, představit studentům vybrané mýty o drogách, jejich uživatelích a užívání a jejich dopad na realizovaná preventivní, harm reduction a léčebná opatření v souladu s aktuálními, výzkumem podloženými poznatky s cílem napomáhat zavádění poznatků z výzkumu do praxe adiktologických pracovníků a služeb. Omamné a psychotropní látky - zejména ilegální, ale i legální - jsou obestřeny rouškou tajemství, polopravd a mýtů, jež se vztahují i na jejich uživatele a užívání. Ty jsou často sdíleny nejenom laickou veřejností, ale i uživateli látek měnících vědomí a částečně i profesionály a proto se promítají i do některých strategií a intervencí uplatňovaných v prevenci užívání drog, harm reduction či léčbě osob se závislým chováním. Hlavní okruhy témat budou tvořit: předávkování, syndrom z odnětí drogy, legalizace drog, závislost jako nevyléčitelná nemoc, teorie marihuany jako vstupní drogy, prevence a léčba nefungují, harm reduction - podpora užívání drog, heroin.
Osvojení znalostí studentů bude ověřováno průběžně v diskusích a skupinových cvičeních, na závěr semináře formou písemného testu.