Předmět je vyučován formou praktických cvičení v rámci čtyř výukových bloků po 4 vyučovacích hodinách.
Téma a průběh praktického nácviku výzkumné práce je zhruba dáno následující osnovou, konkrétní průběh vychází z požadavků studentů na základě praktických problémů se zpracováváním navrženého tématu v ýzkumu.
Úvod, volba tématu a návrh výzkumného plánu. Úvod, rekapitulace výzkumných zásad: rekapitulace toho, co vše zahrnuje výzkumný projekt a zopakování základních zásad realizace výzkumu. Klíčové pojmy: projekt, teoreticko-kritická analýza, otázky a hypotézy, výzkumný soubor - nominační techniky a rozsah, metody sběru dat, metody analýzy a interpretace dat, závěrečná zpráva, odborná publikace. Volba tématu: lektor spolu s posluchači navrhne výzkumný problém a jsou diskutovány možnosti jeho řešení. Příprava výzkumného plánu: plán výzkumu je navržen tak, aby byly všechny klíčové části realizovatelné v rámci tří následujících cvičení, a to z logistického, ekonomického i časového hlediska.
Volba výzkumné strategie, příprava sběru dat.Posluchači připraví vlastní návrh řešení stanoveného výzkumného problému, který na semináři prezentují.Doporučená osnova návrhu: cíl výzkumu, obecný metodologický rámec - design výzkumu, výzkumné otázky - hypotézy, strategie a metody výběru výzkumného souboru, rozsah výzkumného souboru, metody tvorby dat, metody analýzy dat. Klíčové pojmy: cíl, výzkumné otázky, design výzkumu, konceptualizace, metody tvorby dat, dotazník, proměnná, škála, nominační techniky, reprezentativita, sběr dat, etická pravidla výzkumu.Volba výzkumné strategie a metod tvorby dat: lektor spolu s posluchači navrhne finální podobu výzkumu, který bude následně realizován, a to zejména s ohledem na konkrétní metody tvorby dat.Příprava sběru dat: posluchač se prakticky připraví na samotný sběr dat - precizní příprava nástroje tvorby dat, technické požadavky sběru dat, koordinace činnosti, etika sběru dat a nakládání s nimi.
Sběr dat, kódování dat, analýza dat.Sběr dat: posluchači provedou první vlnu sběru dat v terénu.Klíčové pojmy: transkripce a kódování dat, redukce, analýza dat, reprezentativita.Revize a diskuze nad tvorbou dat: posluchači představí získaná data, diskutují vlastní zkušenosti s kontaktováním účastníků výzkumu i se samotnou metodou tvorby dat.Kódování a analýza dat: jsou diskutovány způsoby kódování dat a jejich analýza, pozornost je věnována otázkám reprezentativity a validity.
Analýza dat, psaní závěrečné zprávy.Analýza dat: posluchači spolu s lektorem diskutují a koordinují analýzu dat tak, aby výstupem výzkumu byla ucelená závěrečná zpráva či jiný adekvátní publikační výstup.Klíčové pojmy: kódování, statistická analýza, deskriptivní (popisná) statistika, induktivní (matematicko-analytická) statistika, frekvence, průměr, modus, medián, směrodatná odchylka, rozptyl, kontingenční tabulky, chí kvadrát, korelace, grafická prezentace dat, validita, diskuze, závěry, závěrečná zpráva z výzkumu.Tvorba publikačního výstupu: posluchači koordinovaně zpracují ucelený publikační výstup, a to včetně popisu použitých metod, interpretace výsledků, diskuze a závěrů.
Předmět poskytuje studentům prostor k praktickému nácviku výzkumné činnosti od plánování přes sběr a analýzu dat až k samotné publikaci výsledků. Formou praktických seminářů a týmové práce pod vedením lektora studenti sami zpracovávají výzkumný projekt menšího rozsahu, a to včetně sběru dat v terénu a jejich zpracování.
Předmět je zaměřen na praktický nácvik využití kvantitativních metod v adiktologickém výzkumu