Přednáška a seminář 1
Úvod Práce s rodinou klientů - proč právě rodinná terapie, rodičovská diáda a její vliv na výchovu a vývoj dítěte - nízká sebeúcta a volba partnera.
Klíčové pojmy Systém rodiny, rodičovská diáda, výchova, rodinná terapie.
Přednáška a seminář 2 Rozdíly a nesoulad v rodině Stresové faktory a současná rodina, zklamání v manželství a jeho vliv na dítě, co všechno děti potřebují, rodinný trojúhelník.
Klíčové pojmy Rodina, manželství, potřeby dětí, rodinný trojúhelník.
Přednáška a seminář 3Teorie komunikace v rodině Komunikace - proces tvorby a přijímání informací, komunikační pozice v rodině, verbální a neverbální komunikace v rodině.
Klíčové pojmyKomunikace, komunikační pozice, verbální, neverbální.
Cvičení 4Kazuistiky klientů Praktický nácvik poradenské práce s rodinami klientů s využitím existujících kazuistik a modelových situací.
Klíčové pojmy Kazuistika, poradenský rozhovor, modelová situace.
Doporučená literatura a studijní materiály: Hajný, M. (2001) O rodičích, dětech a drogách, Praha, Grada Publishing, ISBN 80-247-0135-9.Satir, V. (2007) Společná terapie rodiny, Portál, Praha.Trapková, L., Chvála, V. (2007) Rodinná terapie psychosomatických poruch, Portál, Praha.
Přednáška a seminář 5 Teorie a praxe rodinné terapie
Klíčové pojmy
Východiska, koncepce, přístupy, rodinná terapie.
Přednáška a seminář 6Zahájení práce s rodinou Struktura úvodního setkání, zahájení setkání, jednoduchost a opakování, čtyři hlavní témata úvodního setkání.
Přednáška a seminář 7 Mapa rodiny Diagnostické nástroje pro zmapování situace v rodině - komunikační a vztahové vzorce, role v rodině, rodinná pravidla a hranice.
Klíčové pojmyVzorce, komunikace, vztahy, role, pravidla, hranice.
Přednáška a seminář 8Kazuistiky klientů Praktický nácvik poradenské práce s rodinami klientů s využitím existujících kazuistik a modelových situací.
Klíčové pojmy Kazuistika, poradenský rozhovor, modelová situace.
Doporučená literatura a studijní materiály: Kalina, K. (2003) Rodinná terapie a práce s rodinou, In: Kalina, K. a Radimecký, J. (Eds.) a kol. (2003) Drogy a drogové závislosti: Mezioborový přístup 2. Praha, Úřad vlády ČR, ISBN 80-86734-05-6, str. 45-51.Satir, V. (2007) Společná terapie rodiny, Portál, Praha.Trapková, L., Chvála, V. (2007) Rodinná terapie psychosomatických poruch, Portál, Praha.
Koncepce rodinné terapie - základní východiska pro práci s rodinou a různé přístupy v rodinné terapii.
Přednáška a seminář 9Chronologie rodinného života 3 generace rodiny, model primární rodiny, vztah rodičů, rodinná historie, vnitřní a vnější události v životě rodiny, perspektiva rodiny, zacházení s událostí v rodině.Klíčové pojmy Generace, primární rodina, rodinná historie, události.
Přednáška a seminář 10Práce s dítětem v kontextu rodiny Přítomnost dítěte při rodinné terapii, postup práce s rodinou, věk dítěte, schéma setkání s rodinou s dítětem.
Klíčové pojmyDítě, sezení, schéma setkání.
Přednáška a seminář 11Plánování a hodnocení Práce s plánem v kontextu rodinného poradenství, stanovování dlouhodobých a krátkodobých cílů, kroků k jejich dosažení, hodnocení jejich dosažení a aktualizace.
Klíčové pojmyPlán, cíl, hodnocení, aktualizace.
Cvičení 12Kazuistiky klientů Praktický nácvik poradenské práce s rodinami klientů s využitím existujících kazuistik a modelových situací.
Klíčové pojmy Kazuistika, poradenský rozhovor, modelová situace.
Klíčové pojmy
Východiska, koncepce, přístupy, rodinná terapie.
Přednáška a seminář 13Role terapeuta v kontextu rodinného poradenství Anotace Vlastnosti a dovednosti terapeuta, kladení otázky, poskytování zpětné vazby, neodsuzující přístup a kongruence, podpora sebeúcty klientů, stanovení pravidel, strukturování rozhovoru. Klíčové pojmyTerapeut, role, vlastnosti, dovednosti.
Cvičení 14Kazuistiky klientů Praktický nácvik poradenské práce s rodinami klientů s využitím existujících kazuistik a modelových situací.
Klíčové pojmy Kazuistika, poradenský rozhovor, modelová situace.
Cvičení 15Kazuistiky klientů Shrnutí, procvičování, opakování.
Cílem předmětu je seznámit studenty se základními východisky práce s rodinami v kontextu adiktologie, se základní terminologií, různými terapeutickými směry (školami) přístupy a metodami uplatňovanými při práci s rodinami osob se závislým chováním. Posluchači by se dále měli seznámit s hlavními terapeutickými přístupy v r ámci rodinné terapie závislého chování, s rolí a kompetencemi terapeuta, jejich výhodami a limity.
Obsahem výuky je zprostředkování znalostí o různých přístupech, metodách a technikách rodinné terapie, jejichž uplatňování v psychoterapii závislého chování a s ním souvisejících problémů ve fungování rodiny je podloženo výzkumem. Hlavními okruhy témat jsou vztahy, pravidla a role členů v rodině, funkční vs. dysfunkční vzorce fungování rodinných systémů, specifické postupy pro navozování a udržení změny fungování rodiny.
Součástí výuky budou i praktické nácviky hlavních metod a technik rodinné terapie, doplněné rozborem a diskusí se studenty.
Osvojení znalostí studentů bude ověřováno průběžně v diskusích a skupinových cvičeních, na závěr semináře formou zpracování kazuistiky.