Menšiny většiny a divadlo světa
Výchozí teoretické koncepty kurzu: Divadelní metafora, tekutá modernita; koncept rethinking. Teoretické vědění (sociologie) a praktická činnost (sociální práce) v kontextu vztahů většin a menšin.
My a oni
Principy budování kolektivní identity - stejné a odlišné. Ne/moc, sociální ne/rovnost, ne/normalita lidská práva Role mýtů, symbolů, kultury, jazyka a území v utváření kolektivních identit. Kolektivní paměť. Menšiny z donucení menšiny z vlastní vůle. Sociálně vyloučené lokality.
Hranice
Symbolické a fyzické hranice. Překračování hranic. Fenomén diaspory a migrace. Proces adaptace, zabydlování se, asimilace - kategorie času a prostoru. Biografická a kolektivní asimilace. Principy adaptace, tavicího kotle a plurality. Terénní a nízkoprahová programy - překračování hranic.
Podoby vyloučení
Uvnitř a vně. Putování a internace. Stigmatizace. Stereotypy sociálního vylučování. Koncept obětního beránka. Preventivní sociální vyloučení. Symbolické vyloučení. Dobrovolné odloučení. Drogy jako prostředek sociálního vyloučení.
Rasa a rasismus.
Rasa - fyzická nebo kulturní kategorie? Lidské rasy a biologie. Původ a vývoj pojmu lidská rasa. Rasové teorie. Rasismus a xenofobie. Hate crimes a jeho užití v terapeutické praxi a sociální práci.
Etnicita
Spor o definice - etnicita daná versus etnicita situační. Etnicita kolektivní a individuální. Etnická majorita. Kultura. Drogová etnicita a drogová kultura - využitelnost těchto koncepcí v adiktologii.
Jazyk.
Etnická identita a jazyková argumentace. Jazyk jako symbol identity, vědění, moci. Dvojjazyčnost. Školství a jazyk. Principy jazykového deficitu, principy jazykového obohacování. Slang. Jazyk v rámci sociální práce a psychoterapie - cizinci a drogová závislost.
Multikulturalismus
Multikulturalismus jako ideál nebo reálný stav. Uznání, pluralita a tolerance. Hranice rozdílnosti. Ideologie multikulturalismu. Politika multikulturalismu. Diferencované občanství. Rozd ílnost jako téma v poskytování sociálních služeb.
Sociální exkluze, inkluze a koheze
Koncepty chudoby a sociální exkluze. Inkluzivní a exkluzivní společnost a jejich pojetí práce s drogovými závislostmi. 10. Procesy sociální koheze a principy spravedlnosti
Vymezení pojmu koheze, spravedlnost; lokální a globální spravedlnost; aktéři spravedlnosti - systém a vyloučení na příkladu drog. 11. Principy regulativních procesů v postmoderní společnosti
Aktéři regulace - mocní a nemocní; jejich charakteristika, politika netolerance, otázky respektu, etiky, mnohosti. 12. Regulace prostoru
Strategie urbánní exkluze a inkluze. Otázky prostoru v městě, na vesnici - dobré a špatné adresy. Koncept sociálně vyloučených lokalit. Veřejný prostor a sociální služby - umístění nízkoprahových služeb na mapě měst, vyhlášky obcí, terénní programy. 13. Otázky legitimity ne/normality v postmoderní společnosti
Koncepty stigmatu, deviace - příklady výherních automatů, drog a sexuality.
Kurz je koncipován jako přehled možných způsobů uvažování o menšinách na základě jednotlivých aspektů (rasa, etnicita, jazyk). Základním oborem, skrze nějž je problematika představována, je sociologie.
V předmětu jsou představena základní témata vztahující se k soužití menšin a většin, vývoj těchto témat a jednotlivých pojmů. Tyto teoretické koncepty jsou uváděn do souvislostí s principy sociálních služeb v oblasti adiktologie.
V rámci kurzu je pracováno s anglicky psanou literaturou.