Tématický okruh 1 : Definice supervize, hlavní principy supervizní práce, obecné úkoly supervize, základní formy supervize.
Klíčová slova: Reflexe pracovní činnosti a pracovního kontextu v bezpečném prostředí supervizního vztahu, podpora procesu učení a změny, zvýšení profesionální kompetence v pracovních situacích, konzultace, poradenství, učení, vyhodnocování, monitorování etických a praktických položek, supervize externí, interní, individuální, týmová, zaměřená na koncept případu, procedurální aspekty, na tým, personální vztahy, duševní hygienu.
Tématický okruh 2 : Supervizní kontrakt a vztah jako základní položky supervize.
Klíčová slova: Kontrakt pro obsah, pro proces práce, kontrakt obchodní, kontrakt trojstrann ý a vícestranný. kolegiální vztah, neutralita, autonomie, motivace a sebeuvědomění pracovníků, základní potřeby pracovníků, základní potřeby týmu jako sociální skupiny.
Tématický okruh 3: Struktura a proces individuální případové supervize - základní položky supervizní situace.
Klíčová slova: Kontrakt, diagnóza, posouzení problému, plánování intervence, přenos/protipřenos, paralelní vztah, etické a praktické profesní položky, role supervizora a role přímého nadřízeného, odborné vedení pracovníka, supervizní záznamy a zdravotnická/sociální dokumentace.
Tématický okruh 4: Struktura a proces individuální supervize zaměřené na růst, vývoj, osobní situaci.
Klíčová slova: Kontrakt a hranice mezi supervizí, psychoterapií a poradenstvím, etika supervizní práce, stadia profesního vývoje, prevence vyhoření, životní scénář a pomáhající profese.
Tématický okruh 5: Struktura a proces skupinové supervize.
Klíčová slova: Skupinový kontrakt a způsoby jeho vyjednání, struktura skupiny, individuální vs. skupinové potřeby, skupinová dynamika, vnitřní a vnější hranice skupiny, skupinové role, skupinová role supervizora, fáze práce se skupinou, konflikty ve skupině, základní intervence ve skupinové práci, soulad mezi cílem supervize a použitým způsobem supervizní práce, záznamy ze skupinové supervize.
Tématický okruh 6: Struktura a proces týmové supervize.
Klíčová slova: Tým jako sociální skupina, úkol týmu, proces vývoje týmu, týmové role, tým v kontextu organizace, záznamy z týmové supervize, etika práce s týmem. Supervize procesů na mezi-týmové úrovni, supervize na úrovni celé organizace.
Tématický okruh 7: Klíčové položky dobré supervize.
Klíčová slova: Hodnocení supervize - hodnocení vztahu, kontraktu, procesu, základní kritéria pro dobrou supervizi.
Tématický okruh 8: Vnější zadání pro supervizi. Historie supervize v České republice, instituty, supervizní výcviky a kvalifikace, praxe supervize v adiktologických službách.
Klíčová slova: Standardy odborné způsobilosti adiktologických služeb, Standardy kvality sociálních služeb, Český institut pro supervizi.
Studenti budou seznámeni se supervizí jako praktickým nástrojem podpory a kontroly pracovníků v pomáhajících profesích. Studenti se seznámí s historií supervize ve světě i v České republice.
Na praktických modelech supervize jako odborné činnosti se seznámí se základními modely tohoto postupu - jak strukturálními, tak procesními. Dále se seznámí se základními formami tohoto postupu - supervizí vnitřní, vnější, individuální, skupinovou.
Tyto modely budou dále specifikovány určením základních úkolů a praktických činností supervize: poradenstvím, podporou administrativy práce, etickými položkami práce, podporou kvality práce, hodnocením průběhu a výstupů práce, ustavením vzájemně učícího se supervizního vztahu. Studenti se podrobněji seznámí se supervizním kontraktem a vztahem, s průběhem supervizního procesu.
Budou jim modelovány v praxi obvyklé průběhy supervize, varianty úspěšného a neúspěšného vývoje supervizního procesu. Pozornost bude věnována i souvislostem supervizní činnosti s řízením organizace, s vlivem supervize na strukturu a vývoj celé organizace.