Přednáška 1
Úvod
Rekapitulace – základní terminologie a modely systémů kontroly drog (viz předmět 3. ročníku Bc. – racionální drogová politika) modely drogových politik a koncepty snižování poptávky po drogách, potlačování nabídky drog a minimalizace rizik s užíváním drog spojených a společenským vlivům, které ve společnosti ovlivňují formulaci a realizaci různých typů drogové politiky.
Přednáška 2
Mezinárodní systém kontroly drog OSN a jeho základní nástroje - 3 úmluvy o drogách, instituce OSN, které jsou za implementaci úmluv zodpovědné - Valné shromáždění OSN o drogách, Commission on Narcotic Drugs (UN CND) International Narcotic Control Board (UN INCB), UN Drug and Control Program, World Health Organization (WHO).
Přednáška 3
Český systém kontroly zacházení s návykovými látkami – historie, vznik a vývoj, faktory, které ovlivňovaly a dosud ovlivňují podobu systému kontroly drog. Aktuální vývoj a posun od systému kontroly drog (protidrogové politiky) k systému prevence závislostního chování – tzv. integrovaný přístup, jeho znaky, aplikace a limity v ČR.
Přednáška 4
Aktuální vývoj a změny v systému kontroly drog
Probíhající proces uvolňování prohibice konopných látek v některých členských státech OSN, zkoušené a/nebo zaváděné alternativní regulační režimy zacházení s danou skupinou návykových látek, jejich hodnocení a zkušenosti s nimi. Limity a výzvy stávajícího systému kontroly drog OSN v 21. století.
Stručná anotace předmětu:
Cílem je obeznámit posluchače se základní terminologií konceptu kontroly drog OSN, se základními modely drogových politik a koncepty snižování poptávky po drogách, potlačování nabídky drog a minimalizace rizik s užíváním drog spojených a společenským vlivům, které ve společnosti ovlivňují formulaci a realizaci různých typů drogové politiky.
Posluchači se orientují ve vztazích mezi jednotlivými koncepty drogové politiky, rozumí podobnostem a rozdílům mezi koncepty snižování užívání a snižování rizik, mezi intervencemi drogové politiky pro různé typy návykových látek a napříč úrovněmi intervencí a jsou schopni je uplatňovat v praxi, rozumí základním vztahovým modelům mezi výzkumem a politikou a jsou obeznámeni s hlavními překážkami pro zavádění poznatků z výzkumu do praxe, jsou schopni kriticky analyzovat stávající systémy kontroly drog ve vztahu k současnému stavu vědeckého poznání.
Osvojení znalostí studentů bude ověřováno průběžně v diskusích a skupinových cvičeních, na závěr semináře formou písemného testu.