TÉMATA:
Východiska a vymezení kvalitativního výzkumu:
Kvalitativní a kvantitativní výzkum (různá vymezení, definice a základní pojmy). Postavení, východiska a role kvalitativního výzkumného přístupu.
Seznámení se základními metodami a technikami kvalitativního výzkumu:
Výzkumný rozhovor, etnografie.
Příklady využití kvalitativního výzkumu:
Přínos etnografie k tvorbě intervenčních opatření proti šíření AIDS a k informování kvantitativního výzkumu, příklad etnografického studie násilí a přenosu Hepatitidy typu C, přínos kvalitativních rozhovorů (rozhovory s lékárníky a prodej injekčních stříkaček).
Sběr dat I:
Různé způsoby sběru dat, sběr dat jako interakce.
Sběr dat II - výzkumný rozhovor:
Druhy rozhovorů, fáze provádění rozhovoru, lingvistické a interakčníaspekty rozhovoru, nácvik provádění rozhovoru.
Analýza dat I:
Představení základních analytických strategií, cvičení analytických schopností.
Analýza dat II:
Kódování, seznámení se softwarem pro analýzu dat.
V rámci kurzu se studenti blíže seznámí s kvalitativními výzkumnými technikami, a to především s kvalitativními rozhovory. V první části kurzu budou představeny základní pojmy, východiska a přínosy kvalitativního výzkumu v medicínském a adiktologickém výzkumu.
Tyto znalosti budou studentům zprostředkovány pomocí příkladů z výzkumu. V druhé části kurzu si studenti osvojí praktické dovednosti spojené s vedením rozhovoru, jeho přepisem a analýzou.
Tyto dovednosti budou získávány pomocí různých nácviků a pomocí zapojení do výzkumu probíhajícího na Klinice adiktologie, kde si budou moci vyzkoušet z ískané dovednosti v praxi. Dále se studenti seznámí se softwarem pro analýzu kvalitativních dat (MAXQDA), jehož zkušební verzi na 3 měsíce obdrží v rámci kurzu.