I. tématický blok:
Název a obsah: Přehled způsobů zajišťování kvality péče, diagnostické a léčebné standardy
Klíčové koncepty a pojmy: Standardy - doporučené léčebné postupy - evidence based přístup
Povinná literatura:
Kalina, K.(2010). Historie, metody a implementace národních standardů pro oblast návykových látek v české republice. In: Mravčík, V., Běláčková, V., Fidesová, H., Kalina, K., Šťastná, L., Zábranský, T. a spol. Výroční zpráva o stavu ve věcech drog v České republice v roce 2009. Praha: NMC/Úřad vlády ČR.
Doplňková literatura:
Jeřábek, P. (2010). Quo vadis, doporučené postupy? Adiktologie, 10 (1), Editorial, s. 1-4. 196.
Kalina, K., a kol. (2004). Standardy odborné způsobilosti pro zařízení a programy poskytující odborné služby problémovým uživatelům a závislým na návykových látkách (Standardy služeb pro uživatele drog) Praha: Úřad vlády ČR. Bez ISBN. Internetové stránky (bez udání autorství): www.cekas.cz /Certifikace RVKPP.
Kalina, K. (2010). Doporučené postupy v léčbě návykových poruch a patologického hráčství [ Reccomended procedures in the treatment of addictive disordersand gambling]. Adiktologie, 10 (1), Editorial, s. 5-8.
Kratochvíl, S. (2006). Základy psychoterapie. Část VIII - Výzkum v psychoterapii. Praha: Portál.
Opory:
Soubor studijních textů zip KlinAdikt4-1 a 4-2
II. tématický blok:
Název a obsah: Modely a schémata významná pro klinické uvažování v adiktologii
Klíčové koncepty a pojmy: Bio-psycho-sociální model (WHO) - model "nemoci mozku" - model léčebného kontinua (NIDA) - vícerozměrný indikační model (ASAM) - jádro závislostní poruchy (UNODC)- model stupňovité péče - modely odvozené ze stupně motivace (Prochaska a DiClemente, De Leon)
Povinná literatura:
Kalina, K., a kol. (2003). Drogy a drogové závislosti - mezioborový přístup. Praha: NMC/Úřad vlády ČR. Kapitoly 1 /2, 7/2, 7/8
Kalina, K., a kol. (2008). Základy klinické adiktologie. Praha: Grada Publishing. Kapitoly 1, 21, 22,23.
Doplňková literatura:
Kalina, K. (2000): Kvalita a efektivita v prevenci a léčbě drogových závislostí. Praha: Inverze/Sananim.
Opory:
Soubor studijních textů zip KlinAdikt4-2 a 4-3
III. tématický blok:
Název a obsah: Předléčebné intervence - relevantní modely, indikace, postupy, křižovatky a rozhraní, indikátory účinnosti, vztah k jádru závislostní poruchy
Klíčové koncepty a pojmy: ¨ a) Křižovatky a rozhraní - obecné body k blokům III-VI
· Cíle x obsah
· Možnosti x meze
· Škodlivé užívání x syndrom závislosti
· Substituční léčba x léčba vedoucí k abstinenci
· Motivace x nemotivace
· Volby odvozené z věku, osobnosti a sociálního zázemí klienta
· Rozhraní sektorové (péče zdravotní, sociální, jiná …) a kompetenční (lékař, adiktolog, jiný zdravotnický pracovník-nelékař, nezdravotnický pracovník)
· Úspěch x komplikace x nezdar
Povinná literatura:
Gossop, M. (2009). Léčba problémů spojených se zneužíváním drog. Praha:NMS/Úřad vlády ČR.
Kalina, K., a kol. (2003). Drogy a drogové závislosti - mezioborový přístup. Praha: NMC/Úřad vlády ČR. Kapitoly 5/1-5/4.
Kalina, K., a kol. (2008). Základy klinické adiktologie. Praha: Grada Publishing. Kapitoly 7-9.
Doplňková literatura:
Kalina, K. (2000): Kvalita a efektivita v prevenci a léčbě drogových závislostí. Praha: Inverze/Sananim.
Mravčík, V., Běláčková, V., Fidesová, H., Kalina, K., Šťastná, L., Zábranský, T. a spol. (2010). Výroční zpráva o stavu ve věcech drog v České republice v roce 2009. Praha: NMC/Úřad vlády ČR.
Opory:
Hassen, C. (2008): Quality of treatment services in Europe - drug treatment situation and exchange of good practice. Brussels: European Commission, Directorate General for Health and Consumer Protection. Internetové stránky: http://ec.europa.eu/health/ph_determinants/life_style/drug/documents/drug_treament_frep_en.pdf
Soubor studijních textů zip KlinAdikt4-4
IV. tematický blok:
Název a obsah: Psychosociální intervence v léčbě obecně a v ambulantní léčbě - společné postupy, relevantní modely, indikace, křižovatky a rozhraní, indikátory účinnosti, vztah k jádru závislostní poruchy, ambulantní léčba. Osnova viz blok III.
Klíčové koncepty a pojmy: adekvátnost terapeutických cílů - terapeutický kontrakt a plán - komprehenzivní přístup - kompatibilita intervencí s doporučenými postupy - konstrukce a dekonstrukce terapeutických směrů - integrativní přístup - struktura - empatie
Povinná literatura:
Gossop, M. (2009). Léčba problémů spojených se zneužíváním drog. Praha:NMS/Úřad vlády ČR.
Kalina, K., a kol. (2003). Drogy a drogové závislosti - mezioborový přístup. Praha: NMC/Úřad vlády ČR. Část 6.
Kalina, K., a kol. (2008). Základy klinické adiktologie. Praha: Grada Publishing. Kapitoly 12,13.
Doplňková literatura:
Páleníček, T., Janů, L., Duška, F, Nešpor, K. (2008). Návykové nemoci. In: Seifertová D., Praško J., Horáček J., Höschl C.(eds). Postupy v léčbě psychických poruch. Algoritmy České neuropsychofarmakologické společnosti. Praha: Academica medica Pragensis, Medical tribune CZ, 2008: 41-76
Popov P.: Návykové poruchy. In: Raboch J., Zvolský P. a kol.: Psychiatrie. Galén, Praha, 2001.
Popov, P., Nešpor, K. (2006). Závislosti na návykových látkách. In: Raboch, J., a kol. Doporučené postupy v psychiatrii. Praha: Psychiatrická společnost ČLS JEP.
Rotgers, F. a kol.(1999). Léčba drogových závislostí. Praha: Grada Publishing.
Opory:
Hassen, C. (2008): Quality of treatment services in Europe - drug treatment situation and exchange of good practice. Brussels: European Commission, Directorate General for Health and Consumer Protection. Internetové stránky: http://ec.europa.eu/health/ph_determinants/life_style/drug/documents/drug_treament_frep_en.pdf
Soubor studijních textů zip KlinAdikt4-5
V. tematický blok:
Název a obsah:. Psychosociální intervence v léčbě ústavní/rezidenční léčbě - společné postupy, relevantní modely, indikace, křižovatky a rozhraní, indikátory účinnosti, vztah k jádru závislostní poruchy, ambulantní léčba. Osnova viz blok III.
Klíčové koncepty a pojmy: bezpečí, vztah a komunikace - zde a nyní - konfrontace - internalizace - terapeutická komunita jako projekční pl átno a model života - etika v každodenní adiktologii - terapeutický proces v adiktologii
Povinná literatura:
Kalina, K., a kol. (2003). Drogy a drogové závislosti - mezioborový přístup. Praha: NMC/Úřad vlády ČR. Část 7.
Kalina, K., a kol. (2008). Základy klinické adiktologie. Praha: Grada Publishing. Kapitola 14.
Doplňková literatura:
Kalina, K. (2007). Úspěšná léčba v terapeutických komunitách pro drogově závislé a její předpoklady. In: Nevšímal P. (ed.): Terapeutická komunita pro drogově závislé II. - Česká praxe. Kapitola 8/1, s. 284-293. Praha: Nakladatelství Lidové noviny (Středočeský kraj - hlavní město Praha - Magdaléna o.p.s.).
Opory:
NIDA (2000). Principles of Drug Addiction Treatment - A Research-Based Guide. NIH Publication No. 00-4180. Washington D.C.: NIDA/NIH. Internetové stránky: www.nida.nih.gov
Předmět v duchu "navazujícího" magisterského studia adiktologie navazuje především na předmětové řady Klinická adiktologie 1-3 a Systém péče 1-3 v bakalářském studiu a prezentuje odborná hlediska, která lze použít pro uspořádání poznatků z těchto předmětů do uceleného plánu účinných intervencí typu "doporučených postupů" (clinical guidelines). V rámci výuky budou probrány následující okruhy:
Nástroje a mechanismy zajišťování kvality odborných služeb
Diagnostické a léčebné postupy a jejich význam v adiktologii
Evidence-based přístup
Modely relevantní pro klinické uvažování v adiktologii
Koncepty předléčebných intervencí
Koncepty ambulantní a ústavní/rezidenční léčby
Koncepty intervencí po skončení tzv. základní léčby
Křižovatky a rozhraní v klinických postupech
Integrovaný přístup
Obecné a specifické postupy v klinické adiktologii
Pozornost je věnována jádru závislostního problému a teorii a metodologii obecných postupů, které se uplatňují v předléčebných intervencích),. v léčbě a následné péči u osob s poruchami ze zneužívání návykových látek a příbuznými poruchami závislostního okruhu, dále ověřování jejich účinnosti a v neposlední řadě jejich praktické aplikaci v léčebných plánech pro různé typy pacientů/klientů v různých segmentech léčby a péče. Posluchači zároveň získávají znalosti použitelné v klinickém výzkumu. Předmět v tomto semestru zahrnuje obecné postupy z oblasti harm reduction a psychosociálních intervenci; specifické postupy emergentní adiktologie, postupy farmakoterapeutické intervence a postupy u duálních diagnóz jsou obsahem výuky v letním semestru.