1. blok: Výběr vzorku populace Definice cílové populace Výběr vhodného výzkumného souboru respondentů u různých typů výzkumu Otázky přístupu k datům/informacím/respondentům (povolení k provedení výzkumu)
2. blok: Obvyklé výzkumné metody a typické nástroje ke sběru testy a měření, experiment rozhovor, focus skupiny dotazníkové šetření pozorování případová studie studium dokumentů
3. Výzkumné nástroje Tvorba a převzetí výzkumného nástroje Testování výzkumného nástroje Využití technologií při sběru dat (např. on-line dotazníky, MS Office)
4. blok: Diseminace výsledků Diseminace obvyklými kanály Dopad výzkumu na ošetřovatelskou/zdravotnickou praxi
Cílem je seznámit studenta s významem a specifiky ošetřovatelského výzkumu; a dále s jednotlivými metodologickými přístupy k výzkumu (kvantitativními, kvalitativními typy výzkumu i se smíšeným výzkumem), výzkumným designem, s výběrem vzorku, jakož i s obvyklými výzkumnými metodami a nástroji ke sběru dat.
Výuka je organizována formou přednášek a seminářů. V přednášce vyučující seznámí studenty s teoretickými informacemi a v navazujícím cvičení bude možné demonstrovat jejich praktickou implikaci při provádění různých typů výzkumu. Studenti mohou z ískané informace průběžně aplikovat na zvolené téma vlastní diplomové práce. Cvičení v malé skupině zajistí možnost konzultace s vyučujícím a detailní diskusi, která může být podpořena i formou individuálních konzultací