Charles Explorer logo
🇨🇿

Intenzivní péče ve vnitřním lékařství

Předmět na 1. lékařská fakulta |
B02555

Sylabus

Zimní semestr:

Předmět je složen z teoretického bloku, který doplňuje samostudium a ze dvou praktických osmihodinových bloků. Jejich cílem je rozvinout a upevnit znalosti získané v přednáškách, praktické bloky probíhají formou stáží na pracovištích intenzivní péče. Obsahem jednotlivých témat je zejména: osvojení si teoretických základů a faktické znalosti monitorování základních životních funkcí, znalosti specifických diagnóz a léčebných postupů v intenzivní péči včetně jejich organizace a vzájemných vazeb na RZP, reps. ARO a souvisejícími ošetřovatelskými souvislostmi (malnutrice, intoxikace, šokové stavy, monitorace na JIP, bolest, organizace péče na JIP). 1. teoretický blok:

Přednáška:

Organizace intenzivní péče ve vnitřním lékařství, indikace k přijetí na JIP, akutní příjem na JIP

Zásady ošetřovatelské péče o pacienta v šokovém stavu. 2. praktický blok:

Praxe na JIP, seznámení se základními principy. první pomoc při intoxikaci, výplach žaludku. 3. praktický blok:

Praxe na JIP, první pomoc při intoxikaci, výplach žaludku, eliminační metody. Kazuistiky a jejich rozbor. 4. Samostudium:

Kardiopulmonální resuscitace.

Student nastuduje materiály z wikiskript umístěných na stránkách fakulty

Zásady ošetřovatelské péče o pacienta s bolestí, agitovaného, neklidného, zmateného.

Student nastuduje materiály z wikiskript umístěných na stránkách fakulty

Zásady ošetřovatelské péče o intoxikovaného pacienta, obecné aspekty, první pomoc, typy intoxikací, eliminační metody.

Student nastuduje příslušnou kapitolu z knihy Češka R: Interna

Zásady ošetřovatelské péče o pacienta s malnutricí, obecné aspekty, diagnostika, klinické důsledky.

Student nastuduje příslušnou kapitolu z knihy Křemen a spol: Parenterální a enterální výživa

Letní semestr:

Předmět je koncipován jako teoreticko-praktický a navazuje na předmět Intenzivní péče ve vnitřním lékařství 1. dalšími specifickými tématy nezbytnými pro poskytování vysoce specializované ošetřovatelské péče v daných oblastech.

Předmět je složen ze dvou teoretických bloků a na čtyř praktických bloků. Jejich cílem je rozvinout a upevnit znalosti získané v přednáškách a doplnit je odpovídajícími ošetřovatelskými dovednostmi. Obsahem jednotlivých témat je zejména: osvojení si teoretických základů a faktické znalosti monitorování základních životních funkcí, znalosti specifických diagnóz a léčebných postupů v intenzivní péči včetně jejich organizace a vzájemných vazeb na RZP, reps. ARO a souvisejícími ošetřovatelskými souvislostmi (poruchy výživy, endokrinologie, metabolismus, gerontologie, pneumologie).pis vý uky 1. teoretický blok:

Zásady ošetřovatelské péče o pacienta s diabetes mellitus I, hyperglykemické kóma, hypoglykemické kóma.

Endokrinologie kritických stavů, zásady ošetřovatelské péče o pacienta s endokrinopatií. 2. teoretický blok:

Akutní stavy v tyreologii, zásady ošetřovatelské péče o pacienta s thyreopatií.

Zásady ošetřovatelské péče o pacienta v hypokortikálním a hypopituitárním stavu 3. praktický blok:

Pobyt na JIP. Praktické seznámení s formou, typy, druhy enterální výživy. Praktické seznámení s formou, typy, druhy parenterální výživy. 4. praktický blok:

Pobyt na JIP, intenzifikované formy podávání inzulínu, formy podávání intravenózních forem glukózy 5. praktický blok:

Pobyt na JIP. péče o toaletu dýchacích cest, ventilátor. 6. praktický blok:

Pobyt u lůžka pacienta s poruchou minerálové dysbalance, osteocentrum.

Samostudium: 1. Enterální výživa - indikace, kontraindikace, formy podávání, ošetřovatelská péče o pacienta s enterální výživou

Student nastuduje příslušnou kapitolu z knihy Křemen a spol: Parenterální a enterální výživa 2. Poruchy metabolismu vápníku a ostatních minerálů, zásady ošetřovatelské péče o pacienta s minerálovým rozvratem.

Student nastuduje příslušnou kapitolu z knihy Křemen a spol: Parenterální a enterální výživa 3. Parenterální výživa, indikace, kontraindikace, formy podávání, ošetřovatelská péče o pacienta s parenterální výživou.

Student nastuduje příslušnou kapitolu z knihy Křemen a spol: Parenterální a enterální výživa 4. Zásady ošetřovatelské péče o geriatrického pacienta s poruchou vědomí.

Student nastuduje příslušnou kapitolu z knihy Kalvach Z. a kol: Geriatrie a gerontologie 5. Zásady ošetřovatelské péče o geriatrického pacienta s poruchou vnitřního prostředí.

Student nastuduje příslušnou kapitolu z knihy Kalvach Z. a kol: Geriatrie a gerontologie 6. Zásady ošetřovatelské péče o dýchací cesty, intenzivní péče v pneumologii.

Student nastuduje příslušnou kapitolu z knihy Kolář J. a spol.: Kardiologie pro sestry intenzivní péče a studenty medicíny 7. Zásady ošetřovatelské péče o pacienta s ARDS, ALI, pneumonií.

Student nastuduje příslušnou kapitolu z knihy Kolář J. a spol.: Kardiologie pro sestry intenzivní péče a studenty medicíny 8. Zásady ošetřovatelské péče o pacienta s CHOPN, intersticiálními plicními procesy.

Student nastuduje příslušnou kapitolu z knihy Kolář J. a spol.: Kardiologie pro sestry intenzivní péče a studenty medicíny 9. Zásady ošetřovatelské péče o pacienta s kardiálním selháváním.

Student nastuduje příslušnou kapitolu z knihy Kolář J. a spol.: Kardiologie pro sestry intenzivní péče a studenty medicíny

Anotace

Zimní semestr:

Předmět je koncipován jako teoreticko-praktický. Obsahem předmětu je seznámení se s příčinami a charakteristickými příznaky akutních onemocnění ve vnitřním lékařství, s cílem poskytnout znalosti a dovednosti nezbytné pro poskytování vysoce specializované ošetřovatelské péče při akutních stavech ohrožujících život a rozpoznávání a léčení těchto stavů. Předmět navazuje na řadu předmětů, se kterými se studující seznámí v prvém ročníku studia. Vzhledem k subspecializaci, která je pro obor vnitřního lékařství v posledních letech charakteristická, je nezbytné seznámit posluchače nejdříve s obsahem oboru z obecného hlediska a to především na podkladě poznatků z fyziologie a patologie jednotlivých chorobných stavů a následně probrat specifika dílčích podoborů. Cílem je zejména seznámit s akutními poruchami v rámci dílčích podoborů jak je tomu u kardiologie, gastroenterologie, nefrologie, hematologie a poruch metabolismu a to jak z hlediska diagnostiky a léčby, tak organizace péče a poskytnout znalosti komplexní ošetřovatelské péče u nemocných s jednotlivým postižením orgánových systémů, zásad vysoce specializované péče o tyto nemocné, včetně rizik, komplikací s tím souvisejících a jejich řešení.

Letní semestr:

Předmět je koncipován jako teoreticko-praktický a navazuje na předmět Intenzivní péče ve vnitřním lékařství 1. dalšími specifickými tématy nezbytnými pro poskytování vysoce specializované ošetřovatelské péče v daných oblastech.