Výuka probíhá blokovou formou. Teoretická výuka spočívá zejména v samostudiu dopln ěném e-learningem a jedním teoretickým blokem přednášek. Praktická výuka probíhá formou klinických stáží v rozsahu 2 bloků a je vedena sestrami se specializovanou způsobilostí v oboru.
Obsahové zaměření: Metabolické poruchy u kriticky nemocných, význam malnutrice - prevence a diagnostika, obezita v intenzivní péči, dietní intervence a umělá výživa v průběhu nemoci, komplikace nutriční podpory a jejich prevence, výživa v intenzivní péči ve specifických klinických situacích, ošetřovatelská péče v návaznosti na léčebné postupy v intenzivní metabolické péči, nejčastější metabolické poruchy v intenzivní péči z hlediska ošetřovatelského procesu ( poruchy acidobazické rovnováhy a iontů, diabetes mellitus a metabolické komplikace, principy a postupy v léčbě intoxikací, metabolismus u pacientů s orgánovou dysfunkcí, metabolická péče v rámci artificiální podpory orgánových funkcí, systémová zánětlivá odpověď a septické stavy).
Součástí všech témat je komplexní vysoce specializovaná (intenzivní) ošetřovatelská péče zaměřená na pacienta s postižením jednotlivých orgánových systémů včetně ošetřovatelských postupů u eliminačních metod krve, invazivní monitorace, zajištění dýchacích cest a umělé plicní ventilace. Důraz je kladen na speciální hygienickou péči a prevenci nozokomiálních infekcí u enterální a parenterální výživy.ozpis výuky 1. teoretický blok:
Diagnostika malnutrice u kriticky nemocného. Prosté a stresové hladovění.
Výživa v intenzivní péči. Makro a mikronutrienty - složení výživy a karenční syndromy. Obézní pacient v intenzivní péči. Indikace nutriční podpory. Realimentace a rehabilitace. Enterální výživa.
Parenterální výživa. Refeeding syndrom a další komplikace nutriční podpory. 2. praktický blok:
Posouzení stavu výživy sestrou, nutriční screening, nutriční ošetřovatelská anamnéza. Antropometrické, funkční a laboratorní metody v diagnostice malnutrice.
Ošetřovatelské postupy a techniky v enterální výživě.
Aplikace inzulínu v intenzivní péči. 3. praktický blok:
Ošetřovatelské postupy a techniky v parenterální výživě a předcházení komplikacím.
Péče o cévní přístupy a prevence komplikací, Specifika ošetřovatelské péče při infúzní terapii v intenzivní péči.
Kontinuální veno-venózní hemodiafiltrace s regionální citrátovou antikoagulací . 4. Samostudium: 1. Dietní systémy. Nutriční bilance. Možnosti spolupráce s nutričním terapeutem na JIP. 2. Praktické postupy u poruch acidobazické rovnováhy, metabolismu vody a elektrolytů.Infúzní terapie v intenzivní metabolické péči. 3. Orgánová dysfunkce a selhání - metabolické poruchy a jejich léčba. Metabolické aspekty umělé plicní ventilace. Metabolické změny v průběhu sepse. 4. Komplexní ošetřovatelská péče o pacienty s orgánovým selháním. Komplexní ošetřovatelská péče o pacienty s UPV. 5. Hemoeliminační techniky a poruchy metabolismu. 6. Léčba akutních komplikací diabetu. Intenzivní inzulínová terapie. 7. Komplexní ošetřovatelská péče o pacienty s akutními komplikacemi DM. Aplikace inzulínu v intenzivní péči. 8. Specifická léčba akutních stavů u vybraných metabolických onemocnění. Léčba nejčastějších intoxikací. 9. Komplexní ošetřovatelská péče o pacienta při nejčastějších intoxikacích.
Předmět je koncipován jako teoreticko-praktický. Cílem předmětu je osvojit si teoretické vědomosti a praktické dovednosti v ošetřování, prevenci, diagnostice i léčbě v oblasti metabolické a nutriční podpory u pacientů v intenzivní péči. Předmět je zaměřen na intenzivní ošetřovatelskou a nutriční péči u stavů orgánové dysfunkce, rozvratu vnitřního prostředí, poruch výživy, intoxikací a dalších vybraných poruch metabolismu.
Součástí tohoto cíle je osvojení si znalostí v oblasti prevence a léčby malnutrice v intenzivní péči včetně postupů enterální a parenterální výživy nezbytných pro poskytování intenzivní ošetřovatelské péče.