Charles Explorer logo
🇬🇧

Haematology

Class at First Faculty of Medicine |
B02560

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

Výuka probíhá formou 1 teoretického bloku přednášek, který doplňuje samostudium a 2 bloků cvičení, která jsou zaměřená na klinickou i laboratorní část předmětu. Obsahové zaměření: Příznaky krevních chorob a základní vyšetřovací metody. Anémie, útlum krvetvorby a maligní hematologická onemocnění..Praktické seznámení s odběry krve a jiných krvetvorných tkání, dále s laboratorní diagnostikou v hematologické laboratoři, s prací v JIP hematologické péče a základy léčby -chemoterapie,transplantace kostní dřeně. Praktická část organicky navazuje na odpřednášená témata a zaměřuje se na ošetřovatelskou problematiku konkrétních témat, popřípadě další praktické souvislosti. 1. teoretický blok:

Úvod do hematologie: Krvetvorba, příznaky krevních chorob, základy laboratorní diagnostiky v hematologii, interpretace laboratorních nálezů (Morfologická vyšetření hemogramu, myelogramu a adenogramu, průtoková cytometrie. UZ,CT,PET v diagnostice maligních krevních chorob.

MDS a akutní leukémie: Myelodysplastický syndrom- definice, etiologie, klinické příznaky, diagnóza, léčba. Akutní leukémie- definice, etiologie, klasifikace, klinický obraz, léčba.

Lymfomy: Lymfomy, včetně Hodgkinova lymfomu, chronická lymfatická leukémie a myelom- definice, etiologie, klasifikace, klinický obraz, léčba. 2. praktický blok (klinická část):

Odběr anamnézy u pacienta se (suspektním) hematologickým onemocněním. Základní fyzikální diagnostická vyšetření.

Příprava a aplikace cytostatik.

Ošetřovatelská péče o pacienta s imunosupresivní léčbou. Bariérová ošetřovatelská péče.

Léčba bolesti, výživa hematoonkologických nemocných. 3. praktický blok (laboratorní část):

Základy hematologických laboratorních vyšetření, hemogram. Interpretace výsledků při diagnostice anemií.

Správný odběr a zacházení s krví. Odběrová místnost. Správná laboratorní praxe: návštěva hematologické laboratoře. 4. Samostudium: 1. Anémie: Erytrocyt. Definice a rozdělení anémií. Anemický syndrom a jeho projevy. Anémie z nedostatku železa. Anémie chronických chorob. Megaloblastové anémie. Hemolytické anémie. Akutní posthemoragická anémie. Anemie a jiné choroby. 2. Myeloproliferativní choroby a chronická myeloidní leukémie. Polycytémie, trombocytémie, myelofibróza, CML - definice, etiologie, klinické příznaky, diagnóza, léčba. 3. Speciální vyšetřovací metody v hematologii v diferenciální diagnostice a monitorování hematologických onemocnění. 4. Útlum kostní dřeně a transplantace kostní dřeně: Útlum krvetvorby, komplikace intenzivní protinádorové léčby, septické stavy. Indikace transplantace kostní dřeně, způsoby léčby, komplikace. 5. Protinádorová a podpůrná léčba u hematoonkologii, způsoby, aplikace, komplikace. Léčba bolesti, výživa hematoonkologických nemocných. 6. Prevence komplikací při poskytování ošetřovatelské péče o pacienta s chemoterapií, radioterapií. Role sestry v léčbě bolesti.

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Předmět je koncipován jako teoreticko – praktický. Cílem předmětu je osvojit si teoretické vědomosti v ošetřování, prevenci, diagnostice i léčbě v oblasti hematologických onemocnění se zaměřením na hematologickou problematiku v intenzivní péči.

Předmět se zaměřuje dále na specifické vyšetřovací metody a prognostické aspekty jednotlivých poruch. Dalším cílem je osvojení si znalostí v oblasti správného odběru krve a zacházení s odebraným materiálem a získání základních znalostí o správné laboratorní praxi nutných pro optimální součinnost sester s laboratorním provozem při intenzivním monitorování pacientů s krevními chorobami.