Výuka probíhá blokovou formou a obsahuje 1 teoretický a 2 praktické čtyřhodinové bloky výuky. Teoretická část je doplněna samostudiem. Tematicky se zaměřuje na tato témata: Anamnesa a objektivní vyšetření v neurologii, poruchy symbolických funkcí, syndrom centrální a periferní parézy, syndromologie, neurorehabilitace, vliv imobilizace na tělní systémy, prevence dekubitů, léčba dekubitů, bezvědomí, respirační insuficience v neurologii, diagnostika v neurologii, výkony v intenzivní péči. Témata jsou organicky doplněna problematikou ošetřovatelského procesu zaměřeného na jednotlivá onemocnění a stavy v neurologii. 1. teoretický blok:
Specifika neurologického vyšetření. Základní pomůcky, příprava pacienta.
Syndromologie včetně zvláštností extrapyramidových syndromů a poruchy symbolických funkcí z pohledu ošetřovatelské péče.
Poruchy vědomí a smrt mozku; specifické ošetřovatelské přístupy, etické aspekty. 1. praktický blok:
Výkony a diagnostika v neurologické intenzivní péči. 2. praktický blok:
Neurorehabilitace, vliv imobilizace na tělní systémy, prevence dekubitů a léčba dekubitů.
Samostudium: 1. Cévní mozkové příhody, péče o pacienty s akutní příhodou a o pacienty chronické se závažnou imobilizací. 2. Traumata centrálního nervového systému. Akutní ošetření, monitorace traumatologického pacienta, péče o pacienty s edémem mozku, o pacienty s míšním poraněním. 3. Epilepsie, status epilepticus. Specifická monitorace, ošetřovatelská a léčebná opatření. 4. Infekce centrálního nervového systému. Zásady ošetřovatelské péče. 5. Nervosvalové poruchy v intenzivní péči. Neinvazivní ventilační péče, domácí ventilační péče, zásady ošetřovatelské péče.
Předmět je koncipován jako teoretický. Cílem předmětu je osvojit si teoretické vědomosti a praktické dovednosti nezbytné pro poskytování specializované i vysoce specializované ošetřovatelské péče v neurologii. Předmět se dále zaměřuje na péči o nemocné s poruchami vědomí při poskytov ání intenzivní a anesteziologicko-resuscitační péče obecně a na problematiku smrti mozku.