Těžiště výuky je v samostudiu s e-learningovou oporou, které je doplněno jedním čtyřhodinovým teoretickým blokem. Studenti mají možnost komunikace s vyučujícím prostřednictvím e-mailů a v rámci domluvených konzultací.
V prvním semestru výuky bude výuka zaměřena na otázky regulace a financování zdravotní péče, včetně zdravotního pojištění, zřizování a právních forem zdravotnických zařízení, etice zdravotnického managementu, my financování zdravotní péče a dále otázkám personálních a hygienických požadavků na zdravotnické zařízení.
Rozsah a obsah studia bude totožný s prezenční formou téhož oboru.
Kontrola studia bude probíhat prostřednictvím samostatně zpracovaných odpovědí na kontrolní otázky a seminární práce v případě absence z kontaktních hodin výuky.
1. blok: Systémy financování zdravotní péče:modely financování zdravotní péče: komparistika, vývoj, pojem řízené péče. Veřejné zdravotní pojištění:pojištěné osoby, povinné a dobrovolné pojištění, poskytování péče nepojištěným osobám, druhy hrazené péče, podmínky hrazení, smlouvy, dohodovací řízení. Soukromé zdravotní pojištění jako doplněk veřejného zdravotního pojištění. Hrazení zdravotní péče: úhradové systémy (výkonový, kapitační, DRG), metody spoluúčasti, úhrada zdravotní péče v ČR a její vývoj, dohodovací řízení, rámcové smlouvy.
\r\n
\r\n
\r\n
\r\n
* Letní semestr:
Těžiště výuky je v samostudiu s e-learningovou oporou, které je doplněno čtyřhodinovým teoretickým blokem. 2. semestr výuky obsahuje tato témata: Technické požadavky na provoz zdravotnických zařízení: zdravotnické prostředky, lékařské ozáření, léčiva. Zajišťování, řízení a ověřování kvality zdravotní péče v rámci ZZ i jednotlivého pracoviště. Řízení rizik ve zdravotnickém zařízení. Organizační teorie. Organizační kultura. Vedení a řízení lidí. Management v ošetřovatelství. Supervize. Řízení lidských zdrojů. Integrovaný záchranný systém.
1.blok:
Technické požadavky na provoz zdravotnických zařízení - zdravotnické prostředky: pojem zdravotnický prostředek, zacházení s nimi ve zdravotnickém zařízení, povinná dokumentace, postavení SÚKL, IT v ošetřovatelství.
Lékařské ozáření: pojem lékařské ozáření, požadavky na zdravotnické pracovníky, ochrana zdravotnických pracovníků, radiologické zařízení, postavení SÚJB.
* Zimní semestr: Těžiště výuky je v samostudiu s e-learningovou oporou, které je doplněno jedním čtyřhodinovým teoretickým blokem. Studenti mají možnost komunikace s vyučujícím prostřednictvím e-mailů a v rámci domluvených konzultací. V prvním semestru výuky bude výuka zaměřena na otázky regulace a financování zdravotní péče, včetně zdravotního pojištění, zřizování a právních forem zdravotnických zařízení, etice zdravotnického managementu, my financování zdravotní péče a dále otázkám personálních a hygienických požadavků na zdravotnické zařízení. Rozsah a obsah studia bude totožný s prezenční formou téhož oboru. Kontrola studia bude probíhat prostřednictvím samostatně zpracovaných odpovědí na kontrolní otázky a seminární práce v případě absence z kontaktních hodin výuky. 1. blok: Systémy financování zdravotní péče:modely financování zdravotní péče: komparistika, vývoj, pojem řízené péče. Veřejné zdravotní pojištění:pojištěné osoby, povinné a dobrovolné pojištění, poskytování péče nepojištěným osobám, druhy hrazené péče, podmínky hrazení, smlouvy, dohodovací řízení. Soukromé zdravotní pojištění jako doplněk veřejného zdravotního pojištění. Hrazení zdravotní péče: úhradové systémy (výkonový, kapitační, DRG), metody spoluúčasti, úhrada zdravotní péče v ČR a její vývoj, dohodovací řízení, rámcové smlouvy.
* Letní semestr: Těžiště výuky je v samostudiu s e-learningovou oporou, které je doplněno čtyřhodinovým teoretickým blokem. 2. semestr výuky obsahuje tato témata: Technické požadavky na provoz zdravotnických zařízení: zdravotnické prostředky, lékařské ozáření, léčiva. Zajišťování, řízení a ověřování kvality zdravotní péče v rámci ZZ i jednotlivého pracoviště. Řízení rizik ve zdravotnickém zařízení. Organizační teorie. Organizační kultura. Vedení a řízení lidí. Management v ošetřovatelství. Supervize. Řízení lidských zdrojů. Integrovaný záchranný systém. 1.blok: Technické požadavky na provoz zdravotnických zařízení - zdravotnické prostředky: pojem zdravotnický prostředek, zacházení s nimi ve zdravotnickém zařízení, povinná dokumentace, postavení SÚKL, IT v ošetřovatelství. Lékařské ozáření: pojem lékařské ozáření, požadavky na zdravotnické pracovníky, ochrana zdravotnických pracovníků, radiologické zařízení, postavení SÚJB.
Předmět je koncipován jako teoretický. Cílem předmětu je seznámit studenty s řízením zdravotní péče a zdravotnických zařízení, včetně manažerské etiky, základních ekonomických a právních institutů nezbytných pro práci manažera ve zdravotnickém zařízení a ukázat specifické strategie managementu v ošetřovatelství v souladu s vývojem řídících procesů a vysvětlit uplatňování zásad a procesů řízení v ošetřovatelství a delegování pravomocí jako nástroje řízení. Předmět se zabývá regulací zdravotní péče a jejím financováním, právními formami zdravotnických zařízení, personálními, hygienickými a technickými požadavky na provoz zdravotnického zařízení.
V letním semestru pak pokračuje tématy manažerskými a provozními, včetně řízení kvality a změn.