* 1. praktický blok:
Katalogy knihoven a nakladatelů. Základy rešeršní činnosti, práce s databázemi (DB): DB Bibliomedica, DB Medline, EMBASE, DB Web of Science, Scopus. Typy písemné a ústní odborné komunikace. Exkurze do knihovny Ústavu vědeckých informací 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze (ÚVI 1. LF UK).
* 2. samostudium:
1. téma: Knihovna ÚVI 1. LF UK
2. téma: Organizace a náplň kurzu - podmínky pro udělení klasifikovaného zápočtu (KZ). Informační možnosti pro studenty 1. LF. Základní odborná terminologie. Typologie dokumentů. Informační cyklus. Informační instituce, jejich služby a webovské stránky.
3. téma: Katalogy knihoven a nakladatelů. Potřebuji si najít knížku, časopis. Využívání on-line služeb knihoven (prodlužování, rezervace).
4. téma: Obecné základy vyhledávání na internetu (Booleovské a proximitní operátory ap.). Web 2.0
5. téma: Vyhledávání na Internetu - Základy rešeršní činnosti a strategie, ukázka vyhledávačů. Základy vyhledávání ve volně dostupných DB - BMČ, Google Scholar apod.
6. téma: Portály e-zdrojů, druhy přístupů. Zdroje, které mají studenti UK k dispozici.
7. téma: Vyhledávání ve zdrojích - licencované zdroje - bibliografické databáze. Vyhledávání ve zdrojích UK - E-časopisy, E-knihy, digitální repozitáře.
8. téma: Typy písemné odborné komunikace: původní (originální) a přehledový článek, kazuistika. Obsah, struktura, možnosti a úskalí praxe.
9. téma: Typy článků, ukázky. Zpracování textu - anotace, abstrakt, referát, recenze. Životopis.
10. téma: Typy ústní odborné komunikace: přednáška, referát, plakátové sdělení. Účast na odborných konferencích a sjezdech.
11. téma: Citování literatury.
Předmět se skládá z teoretické části, založené na samostudiu opřeném o e-learning, a praktického bloku, v jehož rámci studenti aplikují na praktických příkladech nové vědomosti a osvojují si dovednosti při práci s informacemi, odborné komunikaci a vědecké práci. * 1. praktický blok: Katalogy knihoven a nakladatelů. Základy rešeršní činnosti, práce s databázemi (DB): DB Bibliomedica, DB Medline, EMBASE, DB Web of Science, Scopus.
Typy písemné a ústní odborné komunikace. Exkurze do knihovny Ústavu vědeckých informací 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze (ÚVI 1.
LF UK). * 2. samostudium: 1. téma: Knihovna ÚVI 1. LF UK 2. téma: Organizace a náplň kurzu - podmínky pro udělení klasifikovaného zápočtu (KZ).
Informační možnosti pro studenty 1. LF.
Základní odborná terminologie. Typologie dokumentů.
Informační cyklus. Informační instituce, jejich služby a webovské stránky. 3. téma: Katalogy knihoven a nakladatelů.
Potřebuji si najít knížku, časopis. Využívání on-line služeb knihoven (prodlužování, rezervace). 4. téma: Obecné základy vyhledávání na internetu (Booleovské a proximitní operátory ap.).
Web 2.0 5. téma: Vyhledávání na Internetu - Základy rešeršní činnosti a strategie, ukázka vyhledávačů. Základy vyhledávání ve volně dostupných DB - BMČ, Google Scholar apod. 6. téma: Portály e-zdrojů, druhy přístupů.
Zdroje, které mají studenti UK k dispozici. 7. téma: Vyhledávání ve zdrojích - licencované zdroje - bibliografické databáze. Vyhledávání ve zdrojích UK - E-časopisy, E-knihy, digitální repozitáře. 8. téma: Typy písemné odborné komunikace: původní (originální) a přehledový článek, kazuistika.
Obsah, struktura, možnosti a úskalí praxe. 9. téma: Typy článků, ukázky. Zpracování textu - anotace, abstrakt, referát, recenze. Životopis. 10. téma: Typy ústní odborné komunikace: přednáška, referát, plakátové sdělení. Účast na odborných konferencích a sjezdech. 11. téma: Citování literatury.
Předmět je koncipován jako teoreticko praktický. Cílem je naučit studenty práci s informacemi a základům vědecké práce.