Výuka probíhá formou teoretické výuky, jejíž těžiště je v samostudiu doplněném teoretickým výukovým blokem a čtyř praktických bloků, které probíhají formou stáží a praxe na klinických pracovištích. Obsahové zaměření - viz rozpis výuky.
1. teoretický blok: Fyziologie a patofyziologie hemostázy - primární hemostáza s aktivací krevních destiček, sekundární hemostáza při aktivaci plasmatických koagulačních faktorů (hemokoagulace) a aktivace fibrinolýzy. Význam regulace hemostázy přirozenými inhibitory koagulace a aktivátorů plasminogenu. Krvácivé stavy - trombocytopenie a trombocytopatie- primární a sekundární (včetně útlumu krvetvorby ), choroba von Willebrandova - diagnostika, léčba. Poruchy hemokoagulace - vrozené, se zaměřením na th. hemofilie A a B.
2. teoretický blok: Kombinované koagulopatie - DIC syndrom, včetně porodnické afibrinogenemie, krvácení při poruše jater, sepsi, při selhání ledvin a krvácení při mimotělním oběhu. Léčba peripartálního, život ohrožujícího krvácení v porodnictví - metodický návod.
3. praktick ý blok: Seznámení s provozem transfúzního oddělení a základními imunohematologickými vyšetřeními, praktická ukázka orientačního vyšetření krevní skupiny AB0 - provedou všichni frekventanti cvičení. Hemostyptika. Krevní přípravky a krevní deriváty. Zásady jejich aplikace.
4. praktický blok: Základy hemokoagulačního vyšetření, odběr vzorků a interpretace výsledků. Praktické seznámení s provozem koagulační laboratoře.
5. praktický blok: Návštěva Trombotického centra - zásady dispenzarizace, dlouhodobá profylaxe trombotických komplikací v porodnictví s aplikací nízkomolekulárního heparinu, kontrola léčby. Kontrola protrombinového testu (PT) s POCT CoaguChek, praktický zácvik. Vydání certifikátu ČSTH ČLS JEP.
6. Samostudium:
1. Krvácivé stavy v chirurgii a traumatologii - diagnostika a léčba, prevence posthemoragického šoku.
2. Léčba život ohrožujícího krvácení - metodický návod. Forensní dopady.
3. Antitrombotická a trombolytická léčba, problematika antitrombotického zajištění invazivních kardiologických výkonů, problematika antitrombotického zajištění po operaci chlopenních náhrad. Monitorace této léčby a řešení komplikací, postup při předávkování antitrombotik, zejména heparinu a warfarinu.
4. Prevence tromboembolizmu (dále ŽT) v chirurgii, u nemocných hospitalizovaných pro interní nebo onokologické onemocnění a v porodnictví dle současných doporučení. Trombofilní stavy- dědičné a získané.
5. Prodloužená prevence perioperačních trombóz v chirurgii a ortopedii.- metodický návod.
6. Dárcovství krve, zdravotní způsobilost. Technika odběru krve.Separátory krevních částic. Transfúzní přípravky, skladování, indikace k převodům, zkouška kompatibility, technika převodu krevní transfúze, potransfúzní reakce, forenzní dopady transfuze krve.
Předmět koncipován jako teoreticko-praktický. Výuka navazuje na předmět Intenzivní péče v hematologii z 1. ročníku a je specificky zaměřen na akutní krvácivé a trombotické stavy v intenzivní péče ve všech klinických oborech, včetně gynekologie a porodnictví, jejich prevenci, diagnostiku, léčbu a ošetřovatelské postupy.
Výuka v oboru transfuziologie bude zaměřena na problematiku dárcovství krve a kostní dřeně, krevní přípravky, indikace k transfúzím a zkoušku kompatibility, potransfúzní reakce.