Druhý ročník navazujícího magisterského studia navazuje na znalosti studentů v oblasti intenzivní medicíny, rozšiřuje se na konkrétní stavy pooperační po velkých chirurgických výkonech, rozsáhlých úrazech/polytraumata či poranění sdružená/,poraněních mozkolebečních, pooperačních komplikacích, velkých krevních ztrátách atd.
Teoretická část výuky probíhá formou dvou teoretických bloků s těžištěm na samostudiu. Studenti se postupně věnují pooperačním a komplikujícím stavům v chirurgii hrudníku, chirurgii břicha, hepatobiliární a pankreatické chirurgii, chirurgii jícnu, žaludku, tenkého a tlustého střeva, konečníku. Stejně tak rovněž endokrinochirurgii, chirurgii prsu a uzlinových procesů apod. Nedílnou součástí je i péče o bezvědomé, nutriční terapii a další aspekty, s důrazem na multioborový přístup.
Praktická část výuky probíhá formou šesti čtyřhodinových stáží na pracovištích IP chirurgické kliniky. Během stáží na klinice budou zařazena praktická témata směřující k nabytí dovedností v ošetřovatelské péči, včetně rozboru kazuistik. Na výuce praktické budou spolupracovat sestry JIP pod garancí oš. garanta předmětu a lékaři JIP určení přednostou kliniky. Stáže studentky absolvují po skupinách, a to na pracovištích intenzivní péče I.chirurgické kliniky.Jedná se o JIP a JIMP, oddělení kliniky i operační sály. Součástí výuky na JIP bude i rozbor kazuistik.
Na praktické výuce budou spolupracovat: lékaři, kteří jsou k výuce určeni přednostou kliniky, sestry JIP: St.s. Bc. Lucie Dolejší, Mgr.Veronika Zachová, Mgr Kateřina Čurdová, D.S.Lucie Solnařová, D.S.Michaela Majstříková, D.S.Ivana Illešová, D.S.Jiřina Tlášková, event. další.
Rozpis výuk 1. teoretický blok:
Chirurgie jater,žlučníku a žlučových cest, komplikace a jejich řešení.
Chirurgie pankreatu a sleziny, komplikace a jejich řešení 2. teoretický blok:
Náhlé příhody břišní zánětlivé a ileosní, komplikace a jejich řešení.
Náhlé příhody břišn í úrazové, smíšené, hemoperitoneum,krvácení do GIT. 1 a 2. praktický blok:
Praktická výuka na chirurgické JIP a IMP: Seznámení s problematikou správného ošetřování stomií na trávicím traktu, s postupem vlhkého hojením ran, s novou v ČR ojedinělou metodou - ultrazvukové ošetřování komplikovaných ran a defektů, ve spolupráci se specialistkami pro intenzivní péči se mohou studenti na ošetřování ran tímto způsobem podílet. Seznámení s ošetřováním laparostomie, traacheostomie a diabetické nohy. 3 a 4. praktický blok:
Praktická výuka - operační sál: Seznámení s provozem operačních sálů s ohledem na spolupráci instrumentářek se sestrami na centrální sterilizaci. Ukázky základních druhů chirurgických nástrojů a celých operačních sít. Seznámení s problematikou laparoskopické, bariatrické a robotické chirurgie.
Samostudium: 1. Chirurgie jícnu, žaludku a tenkého střeva, komplikace a jejich řešení. 2. Chirurgie prsu, komplikace a jejich řešení. 3. Základy hrudní chirurgie. 4. Základní operace hernií, komplikace a řešení. 5. Chirurgie štítné žlázy. 6. Chirurgie nadledvin, komplikace a jejich řešení. 7. Chirurgie tlustého střeva a konečníku, komplikace a jejich řešení. 8. Infekce v chirurgii.
Intenzivní medicína je součástí diferenciálního diagnostického a terapeutického přístupu k nemocným s ohroženými či selhávajícími vitálními funkcemi v rámci onemocnění chirurgické povahy. Péče je realizována v souladu se základní ideou interdisciplinárního přístupu u mnohdy velmi komplikovaných stavů s kolegy dalších oborů. Studující se seznamují se základními symptomy a charakteristickými rysy akutních chirurgických onemocnění, rozšiřují svoje znalosti v diagnostice a principech ošetřovatelské péče o kriticky nemocné v režimu kontinuálního sledování a laboratorních vyšetření v režimu aktualizovaném dle stavu nemocných.
Cílem předmětu je získání základních znalostí a praktických dovedností v ošetřovatelské péči chirurgických nemocných v intenzivní péči. Jedná se především o ošetřovatelskou péči jak při klasickém pooperačním průběhu, tak i při komplikacích.