Cílem teoreticko-praktického předmětu je osvojit si znalosti a dovednosti nezbytné pro péči o nemocné s polytraumaty v přednemocniční fázi ( stavění tepenného krvácení, fixace poškozených končetin, trupu, imobilizace, transport), v rámci příjmu a v rámci JIP charakteru komplexní péče.
Předmět se skládá z dvou čtyřhodinových hodinových bloků přednášek doplněných samostudiem a ze cvičení realizovaných formou 4 bloků praxe. Během stáží budou studenti vedeni k nácviku praktických dovedností pod garancí sester i lékařů.Výuka bude probíhat u lůžka nemocného na JIP a úrazových ambulancích a oddělení kliniky.
Na praktické výuce budou spolupracovat: Lékaři, kteří jsou k výuce určeni přednostou kliniky, sestry JIP: St.s. Bc. Lucie Dolejší, Mgr.Veronika Zachová, Mgr Kateřina Čurdová, D.S.Lucie Solnařová, D.S.Michaela Majstříková, D.S.Ivana Illešová, D.S.Jiřina Tlášková ozpis výuky 1. teoretický blok:
Polytrauma. Šok 1. praktický blok (8 hodin):
Stáž na oddělení JIP: Seznámení s ošetřovatelskou péčí o pacienta v bezvědomí, s akutním příjmem pacienta s polytraumatem, s problematikou multiorgánové dysfunkce. Spolupráce při ošetřování centrálních žilních vstupů a asistence při jejich zavádění. 2. praktický blok (4 hodiny):
Stáž na úrazových ambulancích: V rámci ošetřovatelského týmu ukázka úzké spolupráce se záchrannou službou , ošetřování pacientů s úrazy se zaměřením na vhodnou edukaci. 3. Samostudium: 1. Kraniocerebrální poranění. 2. Dutinová poranění 3. Poranění horní končetiny. 4. Poranění dolní končetiny a axiálního skeletu
Výuka je zaměřena na péči o nemocné s poraněními, přednemocniční ošet ření, vstupní algoritmus při příjmu nemocného do lůžkového zařízení, vybrané diagnosticko-terapeutické postupy, ošetřovatelskou péči o tyto nemocné,rehabilitaci a resocializaci.