Obsahové zaměření výuky: (počet kontaktních hodin) 1. blok: Informační instituce a jejich význam pro studující oboru Intenzívní péče. (prezenční 6 hodin, kombinované 3 hodiny)
§ Služby knihovny, včetně elektronických.
§ Informační prameny a dokumenty. Jak prameny vyhledávat (rešerše), ukládat (databáze) a zpracovávat (informační výstupy).
§ Kritické zhodnocení dostupné literatury a zdrojů.
§ Základy rešeršní činnosti, práce s DB Bibliomedica, DB Medline, EMBASE, DB Web of Science, Scopus. Exkurze do knihovny AV ČR. 2. Blok: Vedení osobního archivu (prezenční 5 hodin, kombinované 2 hodiny)
§ Nácvik práce s citačním software.
§ Evidence publikační činnosti a její využívání. Osobní, ústavní, oborová bibliografie.
§ Základy hodnocení publikační činnosti. Základní pojmy z bibliometrie a scientometrie.
§ Typy písemné odborné komunikace: původní (originální) a přehledový článek, kazuistika, abstrakt, zpráva, recenze knihy, oznámení (z kongresů, přednášek, činností odborných společností), biografická zpráva (životní výročí). Obsah, struktura, možnosti a úskalí praxe.
* § Typy ústní odborné komunikace: přednáška, referát, plakátové sdělení. 3. blok: Hodnocení samostatné práce na zadan é téma (prezenční 4 hodiny)
Vypracování návrhu přehledu literatury ke své diplomové práci
Předmět je koncipován jako teoreticko-praktický. Cílem je seznámit a naučit studenty práci s informačními zdroji jako základním předpokladem pro vědeckou práci.
Na předmět dále navazují předměty Základy výzkumné práce 1 a 2, Informační a komunikační technologie,
Diplomový seminář, Cizojazyčná odborná terminologie a EBP 1 a 2, jejichž cílem je následně seznámit studenta s jednotlivými fázemi výzkumného procesu. Po jejich absolvování by měl student být schopen rozumět zásadám správného provádění výzkumu a zpracovat malý výzkumný projekt.
Výuka je organizována formou seminářů a cvičení.