* Obsahové zaměření výuky (počet kontaktních hodin výuky):
1. Blok: základní principy jednotlivých eliminačních metod. (prezenční 3 hodiny, kombinované 3 hodiny)
ú Principy hemoeliminačních metod, základní indikace (hemodialýza, hemofiltrace, hemodiafiltrace, hemoperfuze, plazmaferéza). Indikace, kontraindikace, dělení, akutní a chronický program.
2. Blok: cévní přístupy pro hemoeliminační metody. (prezenční 2 hodiny, kombinované 2 hodiny)
ú Druhy, péče a příprava o cévní přístup před a po ukončení eliminační metody, komplikace, ošetřovatelská péče.
3. Blok: kontinuální očišťovací metody na oddělení intenzivní péče. (prezenční 2 hodiny, kombinované 2 hodiny)
ú Indikace, Cévní přístupy, Možnosti antikoagulace, dokumentace, sledování zadaných parametrů na přístrojích pro eliminační metody během léčby a rozpoznávání vzniku klinických i technických komplikací.
4. Blok: Intoxikace a další specifické stavy vyžadující vyžadující léčbu očišťovacími metodami krve. (prezenční 2 hodiny, kombinované 2 hodiny)
ú Hemodialýza, hemoperfuze a plazmaferéza.
5. Blok: peritoneální dialýza. (prezenční 2 hodiny, kombinované 2 hodiny)
ú Indikace, princip metody, přístup, edukace pacienta, kontraindikace, komplikace
6. Blok: akutní stavy a eliminační metody. (prezenční 2 hodiny, kombinované 2 hodiny)
ú Poruchy metabolismu minerálů (hyperkalémie, hyperkalcemie, nárůst dusíkatých látek), akutní selhání ledvin, anurie a hyperhydratace, apod.
7. Blok: vysoce specializovaná ošetřovatelská péče o pacienta se zaměřením na očišťovací metody krve. (prezenční 2 hodiny, kombinované 2 hodiny)
Příprava pacienta a asistence při očišťovacích metodách krve. Příprava technického vybavení, nastavování požadovaných parametrů na přístroji, napojení pacientů dle typu cévního přístupu a zahájení vlastní léčby, ukončování a hodnocení stavu pacientů. Zásady edukace.
Předmět je koncipován jako teoreticko-praktický. Cílem je seznámit studenty s druhy očišťovacích metod krve a možnostmi jejich využití především na pracovištích intenzivní péče. Podrobně je vysvětlen princip a technické odlišnosti při použití hemodialýzy, hemofiltrace, hemodiafiltrace, hemoperfuze, plazmaferézy a peritoneální dialýzy. Kladen je důraz zejména na osvojení si základních teoretických znalostí a principu využití kontinuálních i intermitentních eliminačních metod na oddělení intenzivní péče. Student bude znát diferenciální diagnostiku stavů vyžadujících léčbu očišťovacími metodami krve, včetně techniky napojení na mimotělní oběh a ošetřovatelskou péči o jednotlivé cévní přístupy. Dále bude student seznámen s přístrojovou technikou, principy, způsoby realizace eliminačních metod a se zásadami poskytování vysoce specializované ošetřovatelské péče. Výuka je organizována formou seminářů s podporou e-learningu. * Obsahové zaměření výuky (počet kontaktních hodin výuky):
1. Blok: základní principy jednotlivých eliminačních metod. (prezenční 3 hodiny, kombinované 3 hodiny) ú Principy hemoeliminačních metod, základní indikace (hemodialýza, hemofiltrace, hemodiafiltrace, hemoperfuze, plazmaferéza). Indikace, kontraindikace, dělení, akutní a chronický program.
2. Blok: cévní přístupy pro hemoeliminační metody. (prezenční 2 hodiny, kombinované 2 hodiny) ú Druhy, péče a příprava o cévní přístup před a po ukončení eliminační metody, komplikace, ošetřovatelská péče.
3. Blok: kontinuální očišťovací metody na oddělení intenzivní péče. (prezenční 2 hodiny, kombinované 2 hodiny) ú Indikace, Cévní přístupy, Možnosti antikoagulace, dokumentace, sledování zadaných parametrů na přístrojích pro eliminační metody během léčby a rozpoznávání vzniku klinických i technických komplikací.
4. Blok: Intoxikace a další specifické stavy vyžadující vyžadující léčbu očišťovacími metodami krve. (prezenční 2 hodiny, kombinované 2 hodiny) ú Hemodialýza, hemoperfuze a plazmaferéza.
5. Blok: peritoneální dialýza. (prezenční 2 hodiny, kombinované 2 hodiny) ú Indikace, princip metody, přístup, edukace pacienta, kontraindikace, komplikace
6. Blok: akutní stavy a eliminační metody. (prezenční 2 hodiny, kombinované 2 hodiny) ú Poruchy metabolismu minerálů (hyperkalémie, hyperkalcemie, nárůst dusíkatých látek), akutní selhání ledvin, anurie a hyperhydratace, apod.
7. Blok: vysoce specializovaná ošetřovatelská péče o pacienta se zaměřením na očišťovací metody krve. (prezenční 2 hodiny, kombinované 2 hodiny) Příprava pacienta a asistence při očišťovacích metodách krve. Příprava technického vybavení, nastavování požadovaných parametrů na přístroji, napojení pacientů dle typu cévního přístupu a zahájení vlastní léčby, ukončování a hodnocení stavu pacientů. Zásady edukace.
Předmět je koncipován jako teoreticko-praktický. Cílem je seznámit studenty s druhy očišťovacích metod krve a možnostmi jejich využití především na pracovištích intenzivní péče.
Podrobně je vysvětlen princip a technické odlišnosti při použití hemodialýzy, hemofiltrace, hemodiafiltrace, hemoperfuze, plazmaferézy a peritoneální dialýzy. Kladen je důraz zejména na osvojení si základních teoretických znalostí a principu využití kontinuálních i intermitentních eliminačních metod na oddělení intenzivní péče.
Student bude znát diferenciální diagnostiku stavů vyžadujících léčbu očišťovacími metodami krve, včetně techniky napojení na mimotělní oběh a ošetřovatelskou péči o jednotlivé cévní přístupy. Dále bude student seznámen s přístrojovou technikou, principy, způsoby realizace eliminačních metod a se zásadami poskytování vysoce specializované ošetřovatelské péče.
Výuka je organizována formou seminářů s podporou e-learningu.