Název 1 Životní styl (úvod, komponenty, význam,…) 2 Pohybová aktivita - význam, fyziologie 3 Pohybová aktivita - hodnocení, CPX, field testy 4 Pohybová aktivita - „preparticipatino screening“, preskripce 5 Pohybová aktivita - fyzioterapie - držení těla, dechový vzor 6 Komplexní výživa 7 Personalizovaná nutriční intervence 8 Výživa u obezity 9 Závislost na tabáku 10 Spánek 11 Výuka odpadá 12 Úvod do psychologických aspektů a konstruktu osobnosti. Pacient v zátěžové situaci, role stresu a osobnostních charakteristik na jeho zvládání 13 Krize jako zdroj růstu 14 Kazuistiky- dotazy 15 TEST + zápočet, dotazy
Chronická nepřenosná onemocnění (kardiovaskulární onemocnění, onkologická onemocnění, diabetes a obezita, plicní onemocnění a duševní poruchy) představují významnou zdravotní zátěž celosvětové populace. Na těchto onemocněních se významnou měrou podílí životní styl (výživa, pohybová aktivita, nekouření, psychické zdraví, spánek). V posledních letech jsou celosvětově zakládány společnosti sdružující lékaře a nelékařské zdravotníky ve snaze čelit této epidemii.
Profiluje se nové odvětví medicíny – medicína životního stylu (MŽS). MŽS stojí na pomezí mnoha oborů, se kterými sdílí zejména základní zájem o pacienta. MŽS má průnik s preventivní medicínou, epidemiologií, interní medicínou, chirurgií, ale zárove ň se od nich svým přístupem odlišuje. MŽS je na vědeckých důkazech založený přístup pomoci jednotlivcům a jejich rodinám k získání a udržení zdravého životního stylu. Životní styl je v tomto kontextu brán jako terapeutická intervence. Intervence, kterou indikuje lékař, ale na jejíž realizaci se podílí i mnoho nelékařských zdravotnických pracovníků.