Témata:
Praktické aspekty ochrany lidských práv uživatelů návykových látek – aktuální rozhodovací činnost českých soudů a Evropského soudu pro lidská práva, činnost veřejného ochránce práv.
Vztah etiky a práva, zdravotnická etika a její právní zakotvení.
Ochrana osobních údajů ve zdravotnictví a v sociálních službách (národní a evropská legislativa), povinnost mlčenlivosti, průlomy do povinnosti mlčenlivosti v adiktologických službách.
Informovaný souhlas – obecné základy vzniku, vývoje, obsahu a specifika informovaného souhlasu v adiktologických službách.
Zásahy do svéprávnosti uživatele návykových látek (narušení schopnosti pr ávně jednat v důsledku užívání návykových látek či jiných duševních poruch, péče o osoby s narušenou schopností právně jednat vč. řízení před soudem).
Nucená / nedobrovolná adiktologická péče a její výkon (záchytné stanice, nedobrovolná hospitalizace, ochranné léčení vč. řízení před soudem).
Právní aspekty testování na přítomnost návykových látek (testování pro zdravotnické účely, testování pro právní účely a právní následky).
Právní omezení spojená s užívání návykových látek (způsobilost k výkonu vybraných povolání, způsobilost k výkonu některých činností – řidičské a zbrojní průkazy).
Právní odpovědnost při poskytování adiktologických služeb ve zdravotnictví a v sociálních službách (občanskoprávní, správní a trestněprávní).
Uživatel návykových látek jako manžel/partner.
Uživatel návykových látek jako rodič (mateřství/otcovství, popírání otcovství, osvojení, rodičovská odpovědnost, náhradní péče o dítě).
Ostatní právní problémy související s užíváním návykových látek (problematické soužití s uživatelem návykových látek, bydlení, dluhy, insolvence, specifické otázky dědění).
Předmět se zabývá složitějšími právními aspekty výkonu profese adiktologa. Kontext – lidská práva, zdravotnické právo a etika.
Důraz je kladen na řešení témat souvisejících s právními zásahy do života uživatelů návykových látek, z pohledu uživatele i poskytovatele služeb.