* K základním tematickým okruhům patří:
1. Primární a komunitní péče (primární péče, komunitní péče, profil a rozvoj komunity, práce s jedincem, skupinou, komunitou, role sestry, spolupráce v rámci multidisciplinárního týmu)
2. Ošetřovatelský proces v komunitě
3. Domácí péče
4. Paliativní a hospicová péče
5. Specifika poskytování komunitní péče (děti, pacienti s chronickým onemocněním, zdravotně postižení, pacienti v terminálním stádiu, senioři, okrajové skupiny, zaměstnanci, cizinci, rodina, péče o pečující osoby)
6. Prevence (primární, sekundární a terciální prevence v komunitní péči, WHO - Zdraví 2020, Zdraví 2030, podpora zdraví, zdravotní výchova, zdravotní gramotnost)
Předmět je koncipován jako teoreticko-praktický celek. Seznamuje studenty s problematikou primární péče a je zaměřen na oblast komunitního ošetřovatelství, s hodnocen ím pacientů/klientů v komunitě, aplikací ošetřovatelského procesu v podmínkách domácího a komunitního prostředí a s organizací služeb pro klienty v kontextu komunitní péče. Součástí předmětu je problematika zdravotního postižení a jeho důsledků včetně specifické péče o zdravotně postižené osoby.
Předmět se zaměřuje také na základní strategické dokumenty WHO (Zdraví 2020 a Zdraví 2030), na kompetence sester v primární péči a komunitním ošetřovatelství. Cílem předmětu je seznámit studenty se specifiky při poskytování zdravotní péče u vybraných komunit včetně kulturně odlišných skupin.