V průběhu prvního praktického cvičení se studenti seznámí s pomůckami pro odběr žilní krve uzavřeným vakuovaným systémem, naučí se s nimi bezpečně pracovat, správně zacházet s odpadem. Po skončení prvního praktického cvičení dokáží sestavit odběrovou sadu, vyhledat a punktovat kubitální žílu, nasadit a odpojit odběrovou zkumavku a po odběru promíchat krev s preparačními činidly.
Během druhého praktického cvičení si studenti upevní získané dovednosti. Podrobněji se seznámí s dodržením preanalytické fáze a prevencí hemolýzy. Po skončení druhého praktického cvičení dokáží připravit a dezinfikovat místo vpichu, ukáží správnou práci se zaškrcovadlem, dokáží odběr spolehlivě provést v rukavicích.
Ve třetím praktickém cvičení studenti dále upevní již získané dovednosti a doplní je o další úkony tak, aby dokázali provést celý odběr v souladu s doporučeními WHO. Naučí se, jaké typy odběrových zkumavek se nejčastěji používají, jaká preparační činidla obsahují a k přípravě jakého materiálu se využívají. Porozumí doporučenému pořadí při odběru většího počtu různých zkumavek. V závěru třetího praktického cvičení předvedou odběr žilní krve a budou z jeho provedení prakticky přezkoušeni v rámci objektivního strukturovaného hodnocení.
V trojici praktických cvičení studenti všeobecného lékařství získají dovednosti potřebné pro správný odběr žilní krve pevnou jehlou pomocí uzavřeného vakuového odběrového systému (např. Vacutainer, Vacuette).
Hlavní část výuky bude probíhat jako nácvik odběru na fantomu („odběrové ruce“). Důraz se klade na správnou techniku odběru od přípravy pomůcek, přes přípravu pacienta k odběru, vlastní odběr až po ošetření pacienta po odběru a přípravu vzorků k transportu.
Pozornost se v ěnuje bezpečnosti procedury a provedení postupů tak, aby byla nedocházelo k preanalytickým chybám. V průběhu předmětu každý účastník samostatně provede desítky odběrů žilní krve na fantomu.
Absolventi předmětu budou připraveni jednak pro plánovaný pokračovací kurz Odběr žilní krve II (obtížný odběr, odběr krve u dětí a seniorů, odběr jehlou s křidélky, kanylace periferní žíly a odběr krve z periferní kanyly), jednak pro další nácvik odběrových technik s reálnými pacienty. Předpokládá se, že někteří z absolventů předmětu budou následně vyškoleni jako lektoři pro další běhy předmětu.