Představíme vývoj a současnou podobou kvalitativního a kvantitativního přístupu v adiktologii, s hlavn ími myšlenkovými proudy, pozornost bude věnována jak zahraničním, tak domácím autorům a jejich přínosu pro adiktologii. Prostor bude věnován jednotlivým metodám a metodologickým zásadám při aplikaci kvalitativního i kvantitativního přístupu (včetně etických zásad) v adiktologickém výzkumu. Popis struktury předmětu / hl. témata:
1) Úvod: Typy dat: Kvalitativní vs. Kvantitativní; Proměnné (diskrétní vs. spojité; čas a místo…); Typy výzkumných designů; Observační versus experimentální; Observační (ekologický, cross-sectional, case control, kohortové); Experimentální (základní lékařský výzkum, intervenční studie, randomizované kontrolované studie-RCT); Atd.
2) Popisné metody, korelační metody a analytické metody (ve výzkumu závislostí);
3) Odhady účinku, testování hypotéz a intervaly spolehlivosti: Odhady účinků: intervenční studie a pozorovací studie; Riziko, Kurzy, Relativní riziko, Kurzový poměr, regresní koeficient.
4) Zkreslení (Bias): Výběrová zkreslení, zkreslení informací, confounding atd.
5) Proč, kdy, jak? Zdůvodnění: Lineární regrese, logistická regrese a analýza přežití; Poissonova regrese a longitudinální analýza; Síla a velikost vzorku; Systematické a náhodné chyby a validační studie; Etika a validita;
6) Výzkum epidemiologie a farmakoepidemiologie a závislosti.