- Základy buněčné a molekulární biologie: struktura buňky a viru, nukleové kyseliny (typy a funkce), struktura genu, genetický kód, vlastnosti genetického kódu, replikace, transkripce, translace.
- Buněčný cyklus, buněčné dělení: morfologie, ultrastruktura a funkce chromozomů; mitóza a meióza, spermiogeneze a oogeneze, oplození, abnormality těchto procesů.
- Úvod do genetiky, Mendelistická genetika: základní pojmy, Mendlovy zákony, vazba genů, Morganovy zákony, způsoby přenosu dědičných onemocnění.
- Monogenní a polygenní dědičnost: dědičnost autozomální a gonozomální, dominantní a recesivní, Gausova křivka, příklady dědičných chorob.
- Klinická cytogenetika: vrozené chromozomální abnormality numerické a strukturní, příčiny jejich vzniku, jejich důsledky, indikace k chromozomálnímu vyšetření, příklady nejčastějších chromozomálních abnormalit.
- Genetika nádorů: regulace buněčného dělení, protoonkogeny a nádorové supresorov é geny, jejich úloha a důsledky jejich mutací, chromozomální změny u nádorů.
- Základy genotoxikologie:
Mutageneze: typy mutací a jejich důsledky, fyzikální, chemické a biologické mutageny.
Karcinogeneze: karcinogeny, vztah mezi mutagenezou a karcinogenezou.
Teratogeneze: mechanizmy vzniku poškození plodu, teratogeny.
- Populační genetika: Hardy-Weinbergův zákon, podmínky platnosti a jeho použití, faktory narušující HW rovnováhu.
- Genetické poradenství: péče o rodinu s dědičnou chorobou, prekoncepční a prenatální péče, genealogie; cytogenetické a molekulárně genetické metody, jejich využití; preimplantační a prenatální diagnostika, jejich metody a indikace.
- Imunogenetika: dědičnost krevních skupin, geneticky podmíněná tvorby protilátek (imunoglobulinů) a T buněčných receptorů (TCR), HLA oblast a jeho polymorfizmus.
Předmět "Biologie a genetika" je vyučován v 1. ročníku. Seznamuje studenty se základy buněčné a molekulární biologie, se základy obecné, lékařské a klinické genetiky.