Přednášky
1) Organizace první pomoci, záchranný řetězec, základní životní funkce a jejich poruchy mimo zdravotnické zařízení, ve zdravotnickém zařízení, kardiopulmonalni resuscitace (KPR)
2) Poranění hrudn íku a břicha. Bolest za hrudní kostí, poruchy srdečního rytmu. Náhlé příhody břišní a gynekologické.
3) Krvácení. Šok, definice, první pomoc, náhradní roztoky, transfuse.
4) Poranění hlavy, krku, páteře, ORL, oka. Bezvědomí, křeče.
5) Náhlé stavy v dětském věku, kousnutí hmyzem, uštknutí. Náhlé duševní poruchy, toxikománie, agresivní pacient. Působení fyz. faktorů. Intoxikace. Praktická cvičení I. Neodkladná resuscitace – KPR dospělí II. Neodkladná resuscitace – KPR + AED (Automated External Defibrillator) III. KPR děti, porod mimo zdravotnické zařízení IV. Neodkladná resuscitace dospělých s ručním dýchacím přístrojem a maskou V. Polohování, vyproštění, imobilizace, obvazy 1 VI. Polohování, vyproštění, imobilizace, obvazy 2, varia VII. Činnost při hromadných akcích VIII. Neodkladná resuscitace – praktická zkouška
Důraz je kladen zejména na zvládnutí praktických dovedností při řešení náhlých život bezprostředně ohrožujících stavů při úrazech, nehodách i náhlých onemocněních. Zvláštní pozornost je věnována zvládnutí postupů neodkladné kardiopulmonální resuscitace, postupů při dušení, rozsáhlém krvácení a poruchách vědomí.
Současně je věnována pozornost i méně závažným, ale běžným poraněním s informací o způsobu jejich identifikace a ošetření. Výuka je rozdělena na část teoretickou a praktickou.
Praktická část je směrována zejména na nácvik kardiopulmonální resuscitace a zajištění průchodnosti cest dýchacích. Při výuce jsou zohledněna doporučení, tj.
Guidelines 2015.