Hygiena
Hygiena životního prostředí a vliv faktorů prostředí na zdraví
Definice a význam hygieny; média prostředí (ovzduší, voda, půda, biota) a jejich znečištění; rizikové faktory v prostředí a jejich možné zdravotní důsledky expozice; možnosti primární prevence; hodnocení zdravotních rizik; politická rozhodnutí a jejich význam pro prostředí a zdraví
Vliv pracovních podmínek na zdraví pracovníků, zdravotní rizika ve zdravotnickém povolání
Sledování vlivu práce, pracovního prostředí a pracovních podmínek na zdraví člověka. Zlepšení zdravotního stavu pracovníků, podpora zdravého životního stylu, zlepšování nebo udržování zdravotní způsobilosti k práci a dlouhodobé udržení pracovní schopnosti. Pracoviště a pracovní podmínky, při kterých dochází ke kontaktu s infekčním agens. Definice podmínek, za kterých je možné uznat přenosné a parazitární onemocnění za nemoc z povolání. Nejčastější infekční onemocnění, jejich příčiny, prevence a ochrana zdraví. Legislativní opatření.
Hygienické požadavky na zdravotnická zařízení
Základy nemocniční hygieny, stavebně-technické požadavky na zdravotnická zařízení, požadavky na vybavení zdravotnických zařízení, požadavky na provoz zdravotnických zařízení, rizikové faktory (voda, hluk, osvětlení, mikroklima) ve zdravotnických zařízeních a jejich regulace
Měření a hodnocení fyzické zátěže při práci
Zdravotní odchylky způsobené fyzickou zátěží celkovou a lokální, hodnocení energetického výdeje při práci (měření tepové frekvence, minutové ventilace, spotřeby kyslíku, nepřímá kalorimetrie). Kritéria přetěžování jednotlivých částí pohybového aparátu. Prevence nemocí z přetěžování.
Epidemiologie
Principy pasivní a aktivní imunizace
Seznámení se strategií aktivní a pasivní imunizace v ČR, charakteristikou vakcín, organizací očkovacích programů.. Platný očkovací kalendář v ČR. Kontraindikace očkování a nečastější komplikace po očkování.Proces šíření nákazy
Základní podmínky procesu - původce, zdroj, přenos, vnímavý jedinec. Formy procesu šíření - sporadická, epidemická, endemická a pandemická. Epidemiologické šetření v ohnisku nákazy. Preventivní a represivní protiepidemická opatření.
Nozokomiální nákazy (nákazy spojené s pobytem ve zdravotnickém zařízení) specifické (výskyt pouze v souvislosti s ošetřením ve zdr.zařízení), nespecifické - kterákoli nákaza zavlečená do zdr. zařízení (např.chřipka, stř.inf.), exogenní, endogenní zdroj nákazy - ošetřující personál, jiný pacient, návštěva, jedinec sám (endogenní - např. Cl.difficile)
Exantematické nákazy a nákazy přenášené kontaktem
Přednáška je zaměřena na trend výskytu uvedených nákaz v ČR. V stručném přehledu jsou uvedeny epidemiologické charakteristiky jednotlivých infekcí (původce, zdroj nákazy, přenos a vnímavý jedinec). Možnosti profylaxe a prevence jsou probírány ve vztahu fyzioterapeuta a nemocného.
Epidemiologie HIV/AIDS
Historie, definice, epidemiologická charakteristika, situace v České republice a ve světě, trendy a perspektivy onemocnění HIV/AIDS a ostatních nejzáva žnějších STD.
Problematika primární prevence chorob, zásady hygieny a epidemiologie při práci ve zdravotnickém zařízení.