1) Patofyziologické děje probíhající při akutních a chronických onemocnění zažívacího traktu a břišní dutiny a jejich patologicko-anatomická systematika.
2) Chirurgická infekce a infekční komplikace chirurgických výkonů, jejich prevence, diagnostika a léčba.
3) Příprava pacienta na akutní i plánovanou operaci pro onemocnění zažívacího traktu a dutiny břišní.
4) Pooperační péče o chirurgického nemocného a přehled komplikací chirurgické léčby, intenzivní péče v chirurgii.
5) Základní diagnosticko-terapeutické přístupy v cévní chirurgii, základní diferenciálně-diagnostická a terapeutická rozvaha.
6) Základy viscerální traumatologie.
7) Minimálně invazivní techniky diagnostiky a léčby v chirurgii.
8) Odběr anamnézy u pacientů s náhlými příhodami břišními, u pacientů s chronickým onemocněním zažívacího traktu a u nemocných před akutním i plánovaným chirurgickým výkonem v lokální nebo celkové anestezii.
9) Fyzikální vyšetření pacientů s náhlými příhodami břišními, u pacientů s chronickým onemocněním zažívacího traktu a u nemocných před akutním i plánovaným chirurgickým výkonem v lokální nebo celkové anestezii.
10) Hodnocení základních laboratorních vyšetření u pacientů s náhlými příhodami břišními, u pacientů s chronickým onemocněním zažívacího traktu a u nemocných před akutním i plánovaným chirurgickým výkonem v lokální nebo celkové anestezii.
11) Indikační kritéria a hodnocení výsledků základních zobrazovacích metod u pacientů s náhlými příhodami břišními, u pacientů s chronickým onemocněním zažívacího traktu a u nemocných před akutním i plánovaným chirurgickým výkonem v lokáln í nebo celkové anestezii.
12) Základní diferenciálně-diagnostická rozvaha u pacientů s náhlými příhodami břišními, u pacientů s chronickým onemocněním zažívacího traktu a dutiny břišní.
13) Základní terapeutická rozvaha u nemocných s náhlými příhodami břišními, u pacientů s chronickým onemocněním zažívacího traktu a dutiny břišní.
14) Základní, život zachraňující chirurgické výkony a dovednosti.
15) Asistence při základních výkonech chirurgické léčby u pacientů s náhlými příhodami břišními.
16) Vyšetření břicha.
17) Zavedení nazogastrické sondy.
18) Základní chirurgický steh.
19) Základní technika uzlení.
20) Sutura kůže a podkožních tkání.
21) Základní práce se sterilními nástroji.
22) Základy asistence při operacích.
Předmět Chirurgické obory I seznamuje studenty s oborem speciální chirurgie jak po stránce teoretické, tak praktické.Studenti zvládají specifický přístup k chirurgickému pacientovi - odběr anamnézy a provedení fyzikálního vyšetření, seznámí se s postupy při indikaci chirurgických výkonů. V rámci praxe na chirurgické ambulanci se aktivně účastní diagnostiky a pozorují, případně pod přímým vedením provádějí některé výkony.
Praktická výuka probíhá simulační formou i přímo v rámci péče o pacienty ve zdravotnických zařízeních.