1) Anatomie a histologie oka
2) Fyziologie oka
3) Patologická anatomie
4) Farmakologie a oko
5) Anamnéza, subjektivní a objektivní vyšetření
6) Speci ální vyšetřovací metody
7) Oční záněty a imunologie
8) Glaukom
9) Onemocnění čočky, operace katarakty
10) Zadní segment oka
11) Neurooftalmologie a elektrofyziologická vyšetření
12) Dětská onemocnění
13) Traumatologie a urgentní stavy
14) Refrakce, brýlová korekce
15) Základy mikrochirurgie
16) Live surgery
17) Odběr anamnézy se zaměřením na oční onemocnění
18) Vyvolání červeného reflexu, vyšetření oka a struktur zevního očního segmentu ve fokálním osvětlení, zornicové reakce, použití oftalmoskopu, everze víčka, aplikace kapek, mastí, krytí oka
Cílem předmětu "Oftalmologie" je seznámit studenty se základními klinickými jednotkami, dále očními projevy jiných onemocnění a možnými nežádoucí projevy celkové léčby na zrak; vyzkoušet si některé základní praktické dovednosti vhodné i pro lékaře ne-oftalmologa. Důležitou součástí předmětu je praktická v ýuka propedeutiky, diferenciální diagnostiky a léčby základních očních onemocnění.
Důraz předmět klade také na řešení první pomoci u akutních stavů v očním lékařství.
Cílem je předat atraktivní formou základní vhled do oboru oftalmologie.
Po absolvování předmětu by měl posluchač být schopen rozlišit základní klinické jednotky v oftalmologii a znát principy jejich současné léčby.
Prakticky by měl být schopen primárně ošetřit akutní úrazy oka ( everze víčka, odstranění cizího tělíska ze spojivkového vaku, první pomoc při popálení a poleptání oka, aplikace masti, krytí oka) ,měl by být schopen umět vybavit reflex očního pozadí, vyšetřit a zhodnotit zornicové reakce.
Orientačně by studenti měli být schopni porozumět a správně indikovat základní typy specializovaných očních vyšetření (oftalmoskopie, perimetrie, tonometrie, refraktometrie, UZ bulbu, optická koherenční tomografie).