Principy fungování imunitního systému
Principy udržování imunitní homeostázy
Etiopatogeneze autoimunity
Diabetes mellitus 1. typu
Autoimunitní onemocnění štítné žlázy
Autoimunitní onemocnění nadledvin
Autoimunitní onemocnění pohlavních žlaz
Autoimunitní polyglandulární syndromy
Samostudium
Prezentace referátů
Cílem kurzu je zopakován í základních funkcí imunitního systému, především mechanismů, které zajišťují imunitní homeostázu. V rámci kurzu budou zopakována etiopatogeneze autoimunitních onemocnění, mechanismy tkáňového poškození, klinický průběh a možnosti terapie autoimunitních onemocnění s přihlédnutím na nejnovější poznatky současné vědy. Důraz je kladen na mechanismy vzniku chorob častých, závažných a významných z hlediska zdraví populace.
Etiopatogenetická část: Probírá základní mechanismy udržování tolerance imunitního systému. Genetické faktory a vlivy vnějšího prostředí, které se podílejí na poruše imunitní tolerance a rozvoji autoimunitních onemocnění. Základní mechanismy tkáňového poškození a participace různých částí imunitního systému v destrukci endokrinních orgánů. Budou zmíněny i nejpoužívanější experimentální modely autoimunitních endokrinních onemocnění, jejich přínos k pochopení etiopatogeneze onemocnění a testování nových terapeutických postupů.
Klinická část: Podstatnou částí kurzu je manifestace u lůžka nemocného. Kurz probírá klinický obraz onemocnění, interpretaci základních imunologických laboratorních vyšetření, diferenciální diagnostiku symptomů spojených s autoimunitními endokrinními onemocněními a jejich terapii.
Pozn.: kurz je určen i zahraničním studentů. Vzhledem k tomu, že podstatná část kurzu probíhá demonstracemi přímo u lůžka nemocného, je žádoucí, aby studenti dobře ovládali český jazyk. Nebude pro ně vypisován kurz v anglickém jazyce, ale mohou se zúčastnit kurzů pro české studenty.