Povinně volitelný kurz navazuje na předmět Ošetřovatelské postupy I a II. Je přednostně určen a doporučován nezdravotníkům, studentům pracujícím v ambulantní, sociální péči a všem, kteří si potřebuj í upevnit své manuální ošetřovatelské dovednosti. Výuka probíhá v laboratorních podmínkách odborných učeben ošetřovatelství, které jsou vybaveny nejmodernějšími modely, pomůckami a technikou pro nácvik ošetřovatelských technik ( např. hygienická péče a polohování nemocných, odběry biologického materiálu, aplikace injekcí, katetrizace močového měchýře apod. ) Zimní semestr:
1. Infekce spojené se zdravotní péčí. Prevence a kontrola. Dezinfekce a sterilizace, příprava dezinfekčních roztoků. Péče o ruce – mytí rukou, hygienická dezinfekce rukou, indikace pro použití rukavic. Bariérová ošetřovatelská péče.
2. Prostředí nemocničního pokoje. Lůžko. Pomůcky doplňující lůžko. Úprava lůžka bez nemocného. Úprava lůžka s nemocným. Péče o imobilního pacienta.
3. Rehabilitační ošetřování. Nácvik správné manipulace s nemocným. Polohy nemocného. Polohování. Bandáže dolních končetin. Riziko pádu.
4. Hygienická péče. Péče o dutinu ústní. Ranní a večerní toaleta. Celková koupel. Péče o vlasy. Mytí znečištěného nemocného. Péče o kůži. Prevence dekubitů.
5. Hodnocení stavu výživy. Podávání stravy. Dietní systém.
6. Měření a hodnocení fyziologických funkcí.
7. Vyprazdňování tlustého střeva. Klyzma.
8. Vyprazdňování močového měchýře. Katetrizace močového měchýře. Péče o inkontinentního pacienta. Letní semestr: Obecný úvod k odběrům biologického materiálu. Dodržování zásad při odběru. Uchování a transport materiálu. Zhodnocení výsledků vyšetření. Odběr kapilární krve k vyšetření. Glykémie. ASTRUP. Odběry krve. Nácvik odběrů venózní periferní krve. Zhodnocení výsledků vyšetření.
3. Odběry ostatního biologického materiálu. Odběry moči. Orientační vyšetření moči. Stanovení specifické váhy moči. Odběry stolice, sputa, mozkomíšního moku, výtěry a stěry.
4. Aplikace léků perorální cestou, nazálně, do dýchacích cest, na kůži, rektálně atd.
5. Parenterální aplikace léčiv. Obecný úvod. Příprava injekce. Aplikace léků subkutánní cestou a intradermální cestou. Aplikace inzulínů a nízkomolekulárních heparinů.
6. Aplikace intramuskulárních injekcí. Aplikace antibiotik, analgetik a dalších léčiv. Aplikace opiátů. Prevence komplikací intramuskulárních injekcí.
7. Příprava a aplikace infúze.
8. Parenterální výživa .Aplikace léků intravenózně. Jednorázová intravenózní injekce.
8. Péče o rány. Základní nácvik manipulace se sterilními chirurgickými nástroji. Aseptický přístup k ráně. Na praxi: kompletní uniforma Požadavky na úpravu studenta na exkurze: - dle BOZP - plášť, zdravotnická obuv nebo návleky - identifikační karta Upozornění: - dle příkazu děkana fakulty student bez identifikační karty nemá povolen vstup na oddělení - dle příkazu děkana fakulty student, který plní praxi musí mít platné očkování proti Hepatitis B - potvrzení o očkování v indexu nebo logbooku s sebou Termíny výuky dle platného rozvrhu Dále samostudium
Kurz je přednostně určen studentům, kteří nejsou absolventi zdravotnické školy ošetřovatelského zaměření