Úvodní myšlenky. Etika, morálka, mrav, svoboda. Postup při řešení bioetického problému. Deskriptivní a normativní etika.
Problém osoby. Kdy začíná a kdy končí život?
Čtyři principy lékařské etiky
Základní etické teorie, Hedonismus. Utilitarismus a empirismus. Deontologie I. Kanta. Etika ctností.
Epidemiologie a etika
Etické kodexy a přísahy. Od Hippokratovy přísahy k Úmluvě o lidských právech a biomedicíně 1997. Lidská práva v kodexech a přísahách. Všeobecná deklarace lidských práv.
Systém práva a právní normy
Organizace zdravotní péče v České republice
Systém veřejného zdravotního pojištění
Vztah lékař-pacient v historickém kontextu
Povinnosti poskytovatele zdravotních služeb: informovaný souhlas, péče na náležité odborné úrovni
Ochrana osobních údajů ve zdravotnictví (včetně zdravotnické dokumentace a povinné mlčenlivosti)
Ochrana veřejného zdraví: obecné a zvláštní otázky (povinné očkování, protiepidemická opatření)
Pracovní právo ve zdravotnictví
Předmět seznamuje studenty se základními pojmy a filosofickými východisky etiky v oblasti biomedicíny, s etickými problémy, které vycházejí z každodenn í zdravotnické praxe i se závažnými etickými dilematy v souvislosti se specifickými etickými tématy epidemiologie.
Předmět se soustředí zejména na problematiku systému zdravotní péče v České republice (vystavěného na základě třístranného vztahu pacienti – poskytovatelé zdravotních služeb – zdravotní pojišťovny). V souvislosti s tím předmět představuje právní úpravu a praxi veřejného zdravotního pojištění i jednotlivých základních povinností poskytovatelů zdravotních služeb (včetně poskytování péče na náležité odborné úrovni, a to výhradně na základě informovaného souhlasu nebo jiného platného právního důvodu). Dále jsou analyzovány relevantní dílčí otázky včetně systému ochrany veřejného zdraví a právního postavení příslušných orgánů. Zvláštní pozornost je rovněž věnována mj. zkušenostem z pandemie onemocnění covid-19 a možnostem vylepšení stávajícího systému a praxe ochrany veřejného zdraví a epidemiologie.