Semináře:
S1
Úvod, historie chirurgie, chirurgická odvětví a specializace. Vyšetření pacienta v chirurgii (anamnéza, fyzikální vyšetření, laboratorní vyšetření, základní zobrazovací metody). Základy vedení zdravotnické dokumentace v chirurgii, včetně právních aspektů.
S2
Základní pojmy, názvosloví v chirurgii (incise, excise, exstirpace, punkce, exkochleace, repozice...). Běžné chirurgické nozologické jednotky (nádory, cysty, vředy, sinusy, píštěle, nekróza, gangréna – (patofyziologie, místa výskytu v těle a způsob ošetření), souběžná onemocnění a problémy (metabolické, kardiovaskulární, ventilační, psychologické a psychiatrické), specifické aspekty (dětský věk, stáří).
S3
Chirurgické zdravotnické prostředky-základní nástroje, přístroje (koagulace, odsávání, turniket, lupové brýle, mikroskop). Druhy šicího materiálu. Druhy obvazů a obvazového materiálu. Aplikace léčiv: injekce-rozdělení a způsoby aplikace, infuse, instilace, infiltrace, a další (perorální příjem, náplasti, gel, krém, mast, oční a ušní kapky).
S4
Druhy ran a jejich vlastnosti, hojení ran (per primam intentionem, per secundam intentionem). Základy krytí defektů. Krvácení vnitřní, zevní, fyziologická a chirurgická hemostáza. Transfúze. Indikace, zásady aplikace, komplikace…
S5
Řízení operačního sálu, operační skupina, operační protokol. Asepse, antisepse, prostředky a typy sterilizace a dezinfekce. Předoperační příprava pacienta (místní, celková) včetně vlastního operačního pole. Místní a celková pooperačn í léčba, pooperační komplikace-rozdělení, prevence, diagnostika, základy terapie.
S6
Zánět a infekce v chirurgii (ranná, místní, systémová, celková, flegmóna, absces, furunkl, karbunkl, sepse, anaerobní infekce), prevence tetanu, nozokomiální infekce. Drenážní metody v chirurgii, principy, indikace. Punkce, druhy, způsob provedení, indikace.
S7
Druhy anestezie (celková, místní a regionální anestezie).
Výživa a dietetika v chirurgii. Infuzní léčba v chirurgii. Kanylace cévního systému (periferní žilní systém, centrální žilní systém, arteriální systém. Katetrizace. Rehabilitace v chirurgii.
Praktika:
Studenti musí být na praktika převlečeni do bílého oblečení s lékařským pláštěm a přezuvkami, jinak nebudou vpuštěni na praktika.
P1 Mytí rukou. Oblékání chirurgických plášťů a rukavic. Příprava operačního pole. Nácvik chirurgického uzlení v ruce - jednoduchý uzel.
P2 Chirurgické nástroje, druhy šicího materiálu, nácvik kožní sutury (jednotlivé, intradermální navlékané stehy), chirurgické uzlení v ruce - dvojitý uzel.
P3 Nácvik atraumatické kožní sutury (jednotlivé, intradermální stehy), sutura šlach, chirurgické uzlení v ruce – jednoduché a dvojité uzly.
P4 Základy osteosyntézy, instrumentarium (pilka, vrtačka, dlahy, šrouby).
P5 Základy kožních transplantací, instrumentarium (odběry kůže, MESH), základy mikrochirurgie (lupové brýle, mikroskop)
P6 Ambulance, úrazový sál, operační sály, oddělení: převazy, asistování při operacích, chod sálu a ambulance
P7 Ambulance, úrazový sál, operační sály, oddělení: převazy, asistování při operacích, chod sálu a ambulance
P8 Ambulance, úrazový sál, operační sály, oddělení: převazy, asistování při operacích, chod sálu a ambulance
Chirurgická propedeutika seznamuje studenty se základy chirurgie pro stránce teoretické i praktické.