* 1. Tématický kurz Anamnéza
* Pojetí předmětu
V rámci propedeutického modulu tento předmět zaujímá stejně významné místo jako anamnéza mezi ostatními vyšetřovacími přístupy, tzn. představuje základ, ze kterého se bude vycházet v klinickém ošetřovatelství. Předmět má teoreticko praktický charakter. Na přednášky navazují praktická cvičení u lůžka nemocného pod vedením lékaře a odborné učitelky nebo sestry vysokoškolsky vzdělané v oboru ošetřovatelství. V předmětu se využívají znalosti z předmětů předcházejících nebo souběžných, a to zejména ošetřovatelství, somatologie, patologie, psychologie, komunikace, sociologie.
* Cíle předmětu
Student je schopen
- zvládnout a používat základní anamnestickou terminologii
- zvládnout a aplikovat principy lékařské anamnézy
- využívat tyto informace v ošetřovatelské péči
- jasně si uvědomit odlišnost lékařského a sesterského zaměření anamnézy
- pochopit, že ošetřovatelství se orientuje na potřeby nemocného a jeho blízkých a pro tyto účely využívá různé přístupy (vycházející z různých teoretických ošetřovatelských modelů, např. model V. Henderson, M. Gordon, D. Orem atd.)
- aplikovat nejméně jeden z výše uvedených modelů při získávání ošetřovatelské anamnézy
- používat komunikační dovednosti potřebné k získáv ání informací od nemocných a jejich blízkých
- jednat na odpovídající společenské a profesionální úrovni při kontaktu s nemocnými a jejich blízkými
- na základě anamnézy zformulovat odpovídající ošetřovatelské závěry
* Obsah předmětu
Význam anamnézy v klinické praxi. Postavení anamnézy v diagnosticko terapeutickém procesu. Lékařská a ošetřovatelská anamnéza. Subjektivní a objektivní příznaky nemocí. Komunikační dovednosti potřebné k získání informací. Písemné zaznamenávání údajů, dokumentace lékařská a sesterská. Osobní anamnéza, předchorobí, nynější onemocnění, rodinná anamnéza, pracovní anamnéza, sociální anamnéza.
* 2. Tématický kurz: Fyzikální vyšetření
* Pojetí předmětu
Fyzikální vyšetření nemocného sestrou patří k základním odborným dovednostem sestry - bakalářky. Předpokládá se, že sestra - bakalářka bude mimo jiné i díky praktickým dovednostem v této oblasti pracovat samostatněji bez stálé přítomnosti lékaře, a že bude schopna s lékařem komunikovat na kvalitativně jiné odborné úrovni. Předmět má teoreticko praktický charakter. Teorie se orientuje na přehled a základní charakteristiku jevů. Hlavní důraz se klade na praktické procvičování nejprve ve školních podmínkách a dále zejména v podmínkách reálné praxe.
Předmět vyučují lékaři a odborné učitelky, nebo sestry vysokoškolsky vzdělané v oboru ošetřovatelství. V předmětu se využívají znalosti z předmětů předcházejících nebo souběžných, a to zejména ošetřovatelství, somatologie, patologie, psychologie, komunikace, anamnéza.
* Cíle předmětu
Student je schopen
- rozpoznat normu - zdraví a odchylky od normy - nemoc
- používat aspekce, palpace, perkuse, auskultace k získání údajů o stavu nemocného
- rozpoznat základní patologické odchylky od normy
- základní diferenciálně diagnostické rozvahy, ale nepředpokládá se detailní znalost
- zvládnout a používat základní terminologii
- podat vyčerpávající hlášení o stavu nemocného lékaři po telefonu
- sledovat a hodnotit vývoj stavu nemocného
- aplikovat znalosti z anatomie, fyziologie, patologie, komunikace, psychologie, anamnézy
* Obsah předmětu
Charakteristika fyzikálního vyšetření. Vyšetření pohledem, poslechem, pohmatem, poklepem Celkové vyšetření - vědomí a psychický stav. Růst, vývoj, výživa. Poloha nemocného, stoj a chůze. Hlas a řeč. Kůže. Otoky. Kožní adnexa. Tělesná teplota. Vyšetření hlavy a krku. Vyšetření srdce a plic. Vyšetření cévního systému. Vyšetření břicha a trávicího ústrojí. Vyšetření jater. Vyšetření ledvin. Vyšetření pohybového aparátu. Základní vyšetření akutních stavů. Základní neurologické vyšetření. Funkční geriatrické vyšetření.
* 3. Tématický kurz Vyšetřovací metody
* Pojetí předmětu
Předmět vyšetřovací metody navazuje na anamnézu a fyzikální vyšetření. Zaměřuje se na objasnění principů jednotlivých instrumentálních a laboratorních vyšetření. Důraz se klade na přípravu nemocného k vyšetření, sledování během vyšetření a po vyšetření, správnou techniku odběru materiálů a zajištění odebraných vzorků k transportu. Součástí předmětu je komunikace s nemocným a jeho rodinou a problematika edukace.
Předmět má teoreticko praktický charakter. Teorie se orientuje na přehled a základní charakteristiku jednotlivých vyšetření. Hlavní důraz se klade na praktické procvičování a asistenci lékaři při provádění vyšetření a ošetřování nemocných nejprve v školních podmínkách a dále zejména v podmínkách reálné praxe.
Předmět vyučují lékaři a odborné učitelky nebo sestry vysokoškolsky vzdělané v oboru ošetřovatelství.
V předmětu se využívají znalosti z předmětů předcházejících nebo souběžných, a to zejména ošetřovatelství, somatologie, patologie, psychologie, komunikace, anamnéza, fyzikální vyšetření.
* Cíle předmětu
Student je schopen
- objasnit princip jednotlivých vyšetřovacích metod
- orientovat se v základních referenčních hodnotách daných vyšetření
- dodržovat normy ochrany a bezpečnosti při práci
- aplikovat teoretické znalosti v praktické činnosti v oblasti přípravy k vyšetření, monitorování během vyšetření a v ošetřování nemocného po vyšetření
- podílet se na přípravě a údržbě přístrojů a nástrojů k vyšetření
- komunikovat s pacientem a jeho blízkými na odpovídající společenské a profesionální úrovni v souladu s informacemi od lékaře pokračovat v edukaci nemocného a jeho blízkých
* Obsah předmětu
Obsah předmětu tvoří vyšetřovací metody endoskopické, sonografické, rentgenové, nukleární medicíny, snímání elektrických potenciálů. Dále vyšetření biochemická, imunologická, mikrobiologická, morfologická, počítačová diagnostika. Selfmonitoring. Vyšetřování zdravých osob - testování funkční zdatnosti. Příprava nemocného k vyšetření, monitorování během vyšetření, péče o nemocného po výkonu. Komunikace s nemocným a jeho blízkými před výkonem, během výkonu, po výkonu. Edukace. Příprava přístrojů, nástrojů a pomůcek k jednotlivým vyšetřením, základní údržba. Zajištění a transport odebraných vzorků. Ochrana a bezpečnost při práci. Referenční hodnoty. Terminologie. Dokumentace. Technizace medicíny a její důsledky.
Předmět se skládá z kurzů: 1.Anamnéza - principy lékařské anamnézy, jejich využití v ošetřovatelské praxi; 2.Fyzikální vyšetření - rozpoznání normy (zdraví) a odchylky (nemoci), sledování a hodnocení vývoje stavu nemocného, podávání hlášení o stavu nemocného; 3.Vyšetřovací metody - princip jednotlivých metod, orientace v základních referenčních hodnotách daných vyšetření, aplikace teoretických znalostí v praktické činnosti.