Základy obecné farmakologie. Léčivo, receptor, vztah dávka/účinek, terapeutická šíře, biologická variabilita
Základy farmakokinetiky. Měření hladin. Absorpce, distribuce, metabolismus, eliminace. Terapeutické monitorování hladin léčiv (antibiotika, antiepileptika, teofylin, digoxin).
Aplikace léčiv, inkompatibility ve směsi. Aplikace do NGS. Biologická dostupnost, specifika ředění infuzních a injekčních roztoků, délky infuzí, restrikce tekutin a podávání léčiv, extravazace, farmakokinetika lékové formy.
Lékové interakce. ALergie, anafylaxe. Základní principy lékových interakcí lék-lék (farmakokinetické, farmakodynamické), lék-choroba, lék-potraviny/přírodní léčiva.
Farmakologie opiátů a analgetik. Jaterní extrakce, kontex sensitive half-time, základní cesty eliminace, nežádoucí účinky
Farmakologie sedativ. Základní lékové a bezpečnostní profily propofolu, midazolamu, dexmedetomidinu, clonidinu.
Obecné principy podávání ATB. PK/PD charakteristiky antibiotik, délky infuzí, základní dávkovací schémata včetně speciálních populací.
Farmakologie betalaktamových ATB.
Zdroje a vyhledávání informací. Omyly a chyby ve farmakoterapii. AISPL, příbalové letáky, Micromedex, Lexicomb
Předmět „Farmakologie a klinická farmacie pro sestry v intenzivní péči“ je zaměřen na získání základních informací o interakci léčiv s biologickým systémem (organismem) v podmínkách intenzivní péče.
Předmět se podrobně věnuje
(1) obecné farmakologii zaměřené na farmakokinetiku (osud léčiva v organismu) a na farmakodynamiku (receptorová teorie, mechanismus působení léčiva v organismu); a
(2) speciální farmakologii, kde se posluchači seznámí s účinky působení základních skupin léčiv na organismus (nap ř. antibiotika, sedativa, analgetika…), s jejich dávkováním a bezpečnostním profilem.
Součástí předmětu budou průřezové informace o lékových interakcích, lékových inkompatibilitách a podávání léčiv cestou NGS, NJS a PEGů. Posluchači budou seznámeni se základními principy ředění injekční a infuzní terapie na jednotce intenzivní péče.