1. Anesteziologie jako obor, organizace anesteziologie v ČR a ve světě. Kompetence anesteziologa a anesteziologické sestry. Koncept perioperační medicíny.
2. Anesteziolog pečuje o pacienta jako celek. Příprava, operační výkon, pooperační péče. Legislativa. Doporučené postupy – přehled, zdroje. Možnosti organizace péče o pacienta podstupujícího operační výkon. Perioperační péče jako mezioborová péče o pacienta. Na pacienta zaměřená organizace perioperační péče. Hrozby, problémy a potenciální rizika v mezioborové perioperační péči.
3. Anesteziologická ambulance. Předoperační příprava. Předoperační a předanestetické vyšetření. „Premedikace“.
4. Perioperační bezpečnostní proces. Prevence záměny pacienta a strany výkonu. Postupy ke snižování operačního rizika (prehabilitace, nutrice apod.)
5. Prostředí operačního sálu. Anesteziologický a operační tým. Bezpečnost práce (elektřina, tlakové láhve, obuv, oděv, zacházení s ostrými předměty, proudění vzduchu na operačním sále, odsávání anestetické směsi). Rozvody medicinálních plynů.
6. Anesteziologický přístroj. Okruhy. Odpařovače. Principy fungování. Obsahuje základy fyziky plynů. Praktický přístup – kalibrace, prevence rizik.
7. Monitorace na operačním sále. Principy EKG, NIBP, pulsní oxymetrie, kapnometrie, invazivního měření krevního tlaku a relaxometrie se zaměřením na prevenci a řešení problémů. Základy interpretace hodnot. Okrajově další techniky monitorace – bispectral index monitoring, ultrazvuk v diagnostice oběhu, techniky měření hemodynamiky.
8. Zajištění žilního řečiště. Relevantní anatomie žilního (a arteriálního) řečiště. Možnosti, pomůcky, správná praxe. Péče o vstupy v perioperační péči. Navazuje na předměty ze zimního semestru.
9. Zajištění d ýchacích cest pro potřeby operačního výkonu. Anatomie dýchacích cest. Techniky, pomůcky. Navazuje na předměty ze zimního semestru.
10. Farmakologie anestetik, analgetik (opioidů) a dalších léků užívaných v anesteziologii s výjimkou lokálních anestetik.
11. Fáze anesteziologického výkonu – úvod, vedení, vyvedení z anestezie.
12. Bezprostřední pooperační péče. Cíle – v jakém stavu by měl pacient končit operační výkon a v jakém stavu by měl být předán do další péče. Stratifikace pacientů pro jednotlivé stupně intenzity pooperační péče.
13. Dospávací lůžka, zotavení po anestezii/operaci.
14. Zásady bezpečné manipulace s pacientem. Polohování. Polohy pro různé typy výkonů. Pomůcky. Prevence komplikací. Překládání pacienta. (včetně prevence zdravotních rizik personálu).
15. Tepelný komfort pacienta – proč je důležitý, principy regulace teploty těla a vliv anestezie na ně. Rizika nízké teploty. Pomůcky a postupy pro zajištění tepelného komfortu (kondukce, konvekce, ohřívání infuzních roztoků, teplota na operačním sále)
16. Kritické stavy v anesteziologii.
17. Principy správné komunikace v perioperační péči.
Předmět obsahuje základy oboru anesteziologie v celé šíři, od základních principů po aplikované postupy. Intenzivní teoretická příprava formou seminářů předchází praktické výuce na operačních sálech.