- Úvod do rehabilitačního ošetřovatelství, rehabilitace - léčebná, sociální, pedagogická a pracovní. Historie, základní pojmy. Role zdravotní sestry při rehabilitaci nemocných.
- Rehabilitační ošetřovatelství
- Polohování - antalgické, preventivní, korekční
- Praktické provedení polohování u různých diagnóz /periferní parézy, centrální parézy, para-kvadru-parézy či plegie, amputace, stavy po úrazech a operacích, oběhové a plicní dg./
- Pasivní a aktivní kondiční cvičení a dechová kondiční cvičení - využití cvičení sestrou při komplexní péči o nemocné za účelem prevence, udržení a zlepšení celkové kondice a zdravotního stavu. Příklady a zásady cvičení u některých diagnóz
- Ergoterapie - zásady nácviku a provádění sebeobsluhy a soběstačnosti /ADL/ - jídlo, osobní hygiena, oblékání a svlékání, komunikace a vzdělávací činnost.
- Zásady správné manipulace s pacientem a jeho přemísťování s využitím prvků "školy zad" pro zdravotnický personál s ohledem na dg.
- Zásady vertikalizace pacienta, kondiční chůze včetně využití kompenzačních pomůcek.
- Základní vyšetřovací a terapeutické postupy v rehabilitaci.
- Zvláštnosti léčebné rehabilitace u dětí a starých lidí.
Předmět patří do skupiny přemětů "Modul klinického ošetřovatelství".
Předmět je zaměřen na prakticko - teoretické zvládnutí rehabilitačního ošetřovatelství. Následuje týdenní praxe na jednotlivých klinických pracovištích.
Zásady rehabilitačního očetřovatelství - polohování, pasivní a aktivní kondiční cvičení, dechová cvičení, sebeobsluha, manipulace s pacientem a jeho vertikalizace, kondiční chůze s využitím kompenzačních pomůcek.