Úvod do farmakologie, základní pojmy. Mechanismy účinků léčiv. Receptory a receptorové interakce. (P)
Informační zdroje o léčivech – procvičení. Dostupnost léčiv, zacházení s lé čivy – příklady. (C)
Základy farmakokinetiky. Absorpce, distribuce, metabolizace a exkrece léčiv. (P) 4. Základní složky výživy. Výživa jako lék. (C) 5. Přehled lékových forem a aplikačních způsobů. Faktory ovlivňující účinek léčiva. (P)
Opakování, test. Faktory ovlivňující účinek léčiv, rizikové věkové skupiny - příklady, porovnání (C) 7. Nežádoucí účinky léčiv – přehled. Lékové interakce. Obecné přístupy v léčbě intoxikací (P)
Vitamíny, minerální látky, stopové prvky, enzymy - substituce a léčba. Lékové formy pro aplikaci výživy – možnosti, přednosti a rizika (C)
Vývoj nových léčiv. Registrace, farmakovigilance a propagace léčiv. (P) 10. Vegetativní nervový systém – rozdělení, úlohy. Sympatikus. (C) 11. Farmakoterapie alergických stavů – antiastmatika, antihistaminika. (P) 12. Vegetativní nervový systém – parasympatikus. (C)
Farmakoterapie hypertenze, anginy pectoris a srdečního selhání (P)
Opakování, test. Podávání léčiv v těhotenství a při kojení. Kojení a náhradní výživa u kojenců a dětí. (C)
Závěrečný zápočtový test (C)
Studujícím oboru nutriční terapeut poskytnout srozumitelným způsobem dostatečné základní informace o léčivech, jejich působení v organizmu, o základních principech farmakoterapie a o jejích rizicích. Zvláštní důraz je kladen na vztahy výživa a terapie, výživa/strava jako lék, možnosti vzájemného ovlivnění léčiv a stravy, rizika interakcí léčiv se složkami potravy atp.
Budou probrány základy obecné farmakologie – základní typy mechanizmů účinků, vliv lékové formy a způsobu podání na efekt i toxicitu léčiva, principy nežádoucích a toxických účinků, principy interakcí léčiv, možnosti vzájemného ovlivnění léčiv a stravy, rizika intoxikací léčivy a jejich řešení atp. Studenti se seznámí s principem vývoje nových léčiv a kontrolou bezpečnosti užívání léčiv, se specifikami farmakoterapie v těhotenství, při kojení, v dětství a ve stáří, s možnostmi náhrady kojení.
Studenti zvládnou základy léčiv ovlivňujících vegetativní nervový systém a začnou se seznamovat s nejdůležitějšími lékovými skupinami a příklady léčiv užívaných u vybraných nejvýznamnějších onemocnění (na což naváže předmět Farmakologie pro nutriční terapeuty). Důraz je kladen na aspekty, které se mohou promítnout do vzájemných interakcí složek stravy a léčiv.