Přednášky
1. Virové hepatitidy základní charakteristiky původců a epidemiologické charakteristiky virových hepatitid A, B, C, D, E. Prevalence VHB v ČR a ve světě. Principy očkování proti VHA a VHB. Diferenciální diagnostika virových hepatitid.
2. Imunizační programy Seznámení s rozšířenými imunizačními programy ve světě (EPI). Imunizace prováděná při odjezdu do různých geografických oblastí světa. Praktika
3. Přírodní ohniskovost + Lymeská borrelióza Obecná charakteristika, spektrum infekcí. Etiologická agens, rezervoár infekce, vektor, biotop. Příklady nákaz a jejich epidemiologická charakteristika v ČR a ve světě. Historie Lymeské borreliózy, její epidemiologická charakteristika, původce, proces šíření, vnímavost. Nemocnost v ČR, klinické obrazy, terapie a prevence.
4. Střevní nákazy bakteriální Etiologická agens, epidemiologické charakteristiky, diferenciálně diagnostické znaky, protiepidemická opatření. Samostatné řešení situace na praktickém příkladu lokální epidemie paratyfu.
5. Epidemiologie nádorů Seznámení s trendy výskytu nejčastějších nádorových onemocnění v ČR (incidence, mortalita). Řešení modelové situace - Užívání orálních kontraceptiv a vznik Ca prsu.
6. Akutní respirační onemocnění Charakteristika ARO virového a mykoplasmatického původu, epidemiologie chřipky a Reyeova syndromu.
7. Epidemiologie HIV/AIDS + Sex. přenosných nákaz Historie, definice, epidemiologická charakteristika, situace v České republice a ve světě, trendy a perspektivy onemocnění HIV/AIDS a ostatních nejzávažnějších STD.
Předmět je vyučován v bakalářském studijním programu Specializace ve zdravotnictví - Obor: Veřejné zdravotnictví ve 2. ročníku (kombinované studium). Infekční a neinfekční onemocnění, principy pasivní a aktivní imunizace.