Přednášky
Úvod do studia lékařské mikrobiologie. Základní vlastnosti mikroorganismů (bakterie, houby, viry, parazité). Přirozená mikroflóra.
Imunitní reakce, antiinfekční imunita
Speciální mikrobiologie. Nejvýznamnější patogeny komunitních a nemocničních nákaz.
Principy vakcinace, laboratorní imunologické vyšetření.
Antibiotika. Rozdělení, mechanismy účinku, příklady klinického použití. Bakteriální rezistence. Nemocniční nákazy. Prevence nemocničních infekcí.
Praktická cvičení
Metody přímé a nepřímé diagnostiky. Mikroskopie (Gramovo barvení)
Základní principy mikrobiologické diagnostiky. Kultivace. Zásady odběru, skladování a transportu klinických vzorků.
Vyšetření citlivosti k antibiotikům. Technika mytí rukou. Kontrola účinnosti dezinfekčních prostředků (otisková metoda)
Předmět seznamuje s nejdůležitějšími obecnými vlastnostmi mikroorganismů a se základními poznatky z oblasti imunologie, imunity organismu a očkování, poskytuje základní poznatky z bakteriologie, virologie, parazitologie a mykologie.
Záměrem předmětu je seznámit studenty se základními oblastmi lékařské mikrobiologie, a to především se zaměřením na jednotlivé oblasti
(bakteriologie, virologie, mykologie, parazitologie). Pozornost bude věnována také aktuálním tématům nozokomiálních infekcí. Důraz bude kladen především na osvojení si základního přehledu o mikrobiologii komunitních a nozokomiálních infekcí v České Republice včetně jejich laboratorní diagnostiky a základů terapie. Součástí předmětu je seznámení se zásadami správného odběru, transportu a zpracování infekčního materiálu.