Sylabus předmětu Teorie ošetřovatelství V.: 1. Kvalifikační vzdělávání všeobecných sester v ČR.
Současné pojetí vzdělávání k získání odborné způsobilosti k výkonu povolání všeobecné sestry. Akreditace studijních programů ošetřovatelství. Právní normy vztahující se ke vzdělávání všeobecných sester – Zákon č. 96/2004 Sb, Vyhláška č. 39/2005, metodický pokyn k vyhlášce č. 39/2005 – tzv. národní kurikulum. Zákon č. 201/2017 Sb. 2. Celoživotní vzdělávání sester.
Definice celoživotního vzdělávání. Formy celoživotního vzdělávání. Struktura certifikovaného kurzu. Právní normy vztahující se k celoživotnímu vzdělávání všeobecných sester – Zákon č. 96/2004 Sb., Metodický pokyn k přípravě a realizaci vzdělávacího programu certifikované kurzu. Zákon č. 201/2017 Sb. 3. Adaptační proces na pracovišti.
Metodický pokyn k realizaci a ukončení adaptačního procesu pro nelékařské zdravotnické pracovníky. Definice, cíle, struktura a obsah, průběh, hodnocení, školitel. Právní normy vztahující se k adaptačnímu procesu u všeobecných sester – Zákon č. 96/2004 Sb, Zákon č. 201/2017 Sb. 4. Specializační vzdělávání v oboru všeobecná sestra.
Obory specializačního vzdělávání.. Obecná struktura specializačního vzdělávacího programu – modulové uspořádání. Podmínky přijetí, ukončení vzdělávacího programu. Příklad specializačního vzdělávacího programu. Právní normy vztahující se ke specializačnímu vzdělávání všeobecných sester – Zákon č. 96/2004 Sb, Nařízení vlády 31/2010. Zákon č. 201/2017 Sb. 5. Kompetence a činnosti všeobecné sestry a dalších členů ošetřovatelského týmu.
Definice základní, specializované a vysoce specializované ošetřovatelské péče podle vyhlášky 55/2011. Pojetí základní ošetřovatelské péče podle Virginie Henderson. Struktura ošetřovatelského týmu. Obecné činnosti zdravotnických pracovníků. Srovnání kompetencí všeobecné sestry, praktické sestry, ošetřovatelky, sanitáře. Vyhláška č. 55/2011 o činnostech zdravotnických pracovníků. Zákon č. 201/2017 Sb. 6. Regulace ošetřovatelské profese v ČR a podle ICN.
Význam registru. Dobrovolná registrace v rámci ČAS. Registrace zdravotnických pracovníků způsobilých k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu. Kreditní systém. Právní normy vztahující se k registraci – Zákon č. 96/2004 Sb, Vyhláška č. 423/2004. Zákon č. 201/2017 Sb. 7. Postavení a funkce sestry v systému zdravotní a preventivní péče.
Role a kompetence sestry v biomedicínském modelu péče (podle V. Pacovského), podle Barbary Kozier a podle Koncepce ošetřovatelství z roku 2021. Pojetí role klienta/pacienta a jeho blízkých v současném ošetřovatelství (podle Sylvy Bártlové). 8. Vymezení ošetřovatelství jako samostatného oboru.
Historické definice ošetřovatelství podle V. Henderson, V. Pacovského, M. Staňkové, ICN. Předmět zkoumání a cíle ošetřovatelství. Vztah teorie a praxe ošetřovatelství. 9. Charakteristické rysy moderního ošetřovatelství.
Vymezení charakteristických rysů podle Marty Staňkové a podle koncepce ošetřovatelství z roku 2021. Holistické pojetí člověka, individualizovaný přístup k nemocnému, týmový charakter práce, preventivní orientace, vědecký základ péče. Pojetí aktivní ošet řovatelské péče. 10. Koncepce českého ošetřovatelství.
Historické okolnosti vzniku koncepce 1998, 2004 a 2021. Obsah a charakteristika zásadních bodů (cíle, charakteristické rysy, pracovníky v oboru a jejich vzdělávání, a další části koncepce (registr, ošetřovatelský proces, hodnocení kvality, komunitní ošetřovatelství, ošetřovatelský výzkum). Význam koncepce při řešení aktuálních problémů ošetřovatelského vzdělávání a ošetřovatelské praxe.
Předmět Teorie ošetřovatelství V je zaměřený na legislativní stránku ošetřovatelské profese a činnost sestry ve zdravotnickém týmu. Předmět je ukončen zápočtem a zkouškou.