1. - přednáška - 20.10.
Úvod do rehabilitačního ošetřovatelství – definice, základní principy a obsah. Týmová spolupráce a role zdravotní sestry při rehabilitaci nemocných. 2. - přednáška . 23.10.
Vybavení „rehabilitačního lůžka“. Zásady správné manipulace s pacientem na lůžku a v okolí lůžka. 3. - přednáška - 25.10.
Vliv imobility na lidský organismus – imobilizační syndrom. Polohování (preventivní, antalgické, korekční). Spasticita. 4. - přednáška, praktikum - 10.11.
Multisenzorická stimulace, základy pro sestry. 5.- přednáška - 16.11.
Úloha sestry při rehabilitaci chůze. Opěrné a rehabilitační pomůcky (berle, dlahy, závěsy, korzety) – zásady jejich používání, indikace a kontraindikace. 6. - přednáška, praktikum - 29.11.
Pasivní cvičení a dechová cvičení – úloha zdravotní sestry v komplexní péči o nemocné za účelem prevence komplikací z imobilizačního syndromu. 7. - přednáška, praktikum - 12.12.
Úloha sestry v rámci ergoterapie - zásady nácviku a provádění sebeobsluhy a soběstačnosti /ADL/ s event. využitím kompenzačních pomůcek; Praktikum Nácvik sebeobsluhy s cílem zvýšení soběstačnosti.
Těžiště rehabilitačního ošetřování leží v prevenci imobilizačního syndromu.
V rámci předmětu se studenti naučí provádět úkony rehabilitačního ošetřování
– polohování, pasivní a aktivní cvičení, dechovou gymnastiku, včasnou mobilizaci,vertikalizaci, chůzi s využitím kompenzačních pomůcek, nácvik soběstačnosti (ADL= Activity of Daily Living) tak, aby odpovídaly kompetencím všeobecných sester. Předmět je zaměřen na prakticko-teoretické zvládnutí rehabilitačního ošetřovatelství s praktickým provedením na sobě ve skupinách, případně s ukázkami na pacientech.